Kültürel farklılıkların insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkisi: Karşılaştırmalı Japonya ve Türkiye örneği
The effect of cultural differences on human resources management: Comparative Japan and Turkey example
- Tez No: 426095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde insan kaynakları yönetimi örgütler açısından rakipleri ile aralarında fark oluşturmak ve başarılı olabilmek için kullanılan önemli bir sistem haline gelmiştir. İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ülkelerin kültürleri başta olmak üzere ekonomik durumlarına, endüstri ilişkilerine ve tarihi gelişimlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu tez çalışmasının amacı insan kaynakları ve kültür ilişkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda, öncelikle kültür ve insan kaynakları kavramları araştırılmış daha sonra ise, kültürleri arasında benzerlik olmasına rağmen uygulamalarda oldukça farklılık gösteren Japonya ve Türkiye incelenmiş ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Kültür temelli iş ve insan kaynaklarına yaklaşımın teorik ölçüler çerçevesinde değerlendirilerek literatüre kazandırılması amaçlanmış ve tez“Nitel Araştırma Yöntemi”kullanılarak hazırlanmıştır. Japonya ve Türkiye mukayese edilerek hazırlanan bu tez sonucunda, kültür ve insan kaynakları yönetimi uygulamaları arasında sıkı bir bağ olduğu ve medeniyet yarışında başarılı olmak isteyen her ülkenin bu alanda mutlaka kendine özgü uygulamaları geliştirmesi gerektiği, başarılı uygulamaları yalnızca kopyaladığı taktirde ise tam anlamıyla başarılı olamayacağı ve kendi kültürleri doğrultusunda bu uygulamaları içselleştirmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays human resources management has become an important system for organizations to make difference and to gain achievements against their opponents. Human resources management applications differ according to the economic status, industrial relations, historical developments and especially the cultures of the countries. The aim of this thesis is to examine the relation between human resources and culture. On behalf of this aim, firstly the concepts of culture and human resources have been researched and then Japan and Turkey, which show important differences in applications despite having similarities between their cultures, have been examined and compared. Gaining the evaluation of cultural based business and human resource approaches by theortical measures to the literature have been intended and the thesis have been prepared by using“Qualitative Research Technique”. As a result of this thesis, which has been prepared by the comparison of Japan and Turkey, it has been seen that, there is a tight connection between culture and human resource management and every country that aims to be successful in the race of civilization must develope their own applications in this area, they wouldn't be fully successful if they only copied other successful applications and that they have to adjust these applications according to their own cultures.