İdari yaptırımlar ve para cezaları
Administrative sanctions and fines
- Tez No: 426096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İdari yaptırımlar, kanunların açık bir şekilde olanak tanıdığı ve yasak koymadığı durumlarda, herhangi bir karar olmadan, idarenin direkt olarak hukuka uygun bir şekilde verdiği cezalardır. Devletlerin yönetim hacimlerinin genişlemesi, hukuki kurumlara bazı hukuki müeyyideler yaptırımlar hususunda tasarruf yapabilme yetkisinin verilmesi ve bazı durumların suç olgusu olmasından çıkarılması yönündeki durumun bir sonucu olarak, gün geçtikçe artan bir öneme sahip olmuştur. Günümüzde idari yaptırımlara çok sık uygulanması nedeniyle idari yaptırımların daha çok gündeme gelmelerine yol açmaktadır. Bunun sonucu olarak idari yaptırımların içeriklerinin bilinerek buna uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada ilk etapta idari yaptırımlara genel bir giriş yapılacak, ikinci bölümde ise idari para cezalarından bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Administrative sanctions, which can be defined as the penalties given, without any judicial interference directly by the administration with an operation and with administrative law methods in conditions when laws authorise directly or do not forbide to, have been gaining increasing importance as a result of the tendency of extension of state governance, certain acts considering not to be crimes, authorising administrative authorities to dispose about certain sanctions. At the present day,administrative sanctions are requested more day by day. So that people must know the contents of administrative sanctions and behave according to that. I this study, first of all the general frame of administrative sanctions will be expressed. In the second chapter monetary penalties will be stated.