John Rawls'un kozmopolitan ahlakı ile George Kennan'ın politik realizminin insan hakları açısından karşılaştırılması
Comparison of John Rawls's cosmopolitan ethics with george Kennan's political realism in terms of human rights
  1. Tez No: 426094
  2. Yazar: KAMURAN TIBIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İnsan hakları tartışmasının özellikle 20.yüzyılın ikinci yarısından itibaren hukuk, siyaset ve uluslararası ilişkiler alanlarını daha fazla meşgul etmesiyle beraber, insan hakları ile devletin egemenliği arasında da bir gerilim yükselmeye başlamıştır. Söz konusu gerilimin devamında, insan hakları normları devletlerin egemenlik alanı üzerinde bir sınırlama olarak görülmeye başlamıştır. İnsan hakları, uluslararası ilişkilerde devletlerin egemenliği kadar öncelikli hale gelmiş; neredeyse devlet egemenliği veya meşruluğunun bir koşulu olma yoluna girmiştir. Günümüz uluslararası ilişkiler, siyaset ve hukuk felsefesinin kesişen noktası olan insan hakları ve devletin egemenliği tartışması, mevcut ve gelecekteki ulusal ve uluslararası örgütlenmeleri, savaşları, iç savaşları, ülkelerin birbirlerine müdahalelerini anlamada çok önemlidir. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerin uluslararası alanda egemenliklerini ve saygınlıklarını koruyabilmeleri için insan hakları normları ile ulusal güç alanları arasında bir denge sağlamak zorunda oldukları da aşikardır. Tüm bunlar dikkate alınarak, bu tezde insan hakları ve devlet egemenliği tartışmasının belki de en önemli iki tarafı olan kozmopolitan ahlak ile politik realizm görüşleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmayı daraltıp netleştirmek için; kozmopolitan ahlak tarafını temsilen John Rawls, devlet egemenliği tarafını temsilen George Kennan seçilmiştir. Her iki isim de bahsedilen tarafların en önemli temsilcileridir. Söz konusu karşılaştırma sonucunda, John Rawls'un kozmopolitan ahlak çıkışlı liberalizminin, insan haklarını sağlama ve geliştirme bakımından George Kennan'ın politik realizminden daha başarılı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With human rights discussion's occupying the fields of law, politics and international relations from the second half of the 20th century on, a tension has been rising between human rights and state sovereignity. Following that tension, human rights norms have started to be regarded as a limitation on states' sovereignity area. Having become as priviledged as state sovereignity within international relations; human rights have almost entered a process through which they may become a condition of state sovereignity and legitimacy. Being the intersection point of today's philosophy of international relations, political philosophy and philosophy of law, the human rights versus state sovereignity discussion is crucial to understand the current and future wars, civil wars, national and international organizations and interventions. It is also obvious that developing countries need to maintain a balance between their national power practices and human rights in order that they can protect their sovereignity, esteem and reputation in international arena. Considering these all, cosmopolitan ethics and political realism are compared within this dissertation as they are most probably the most important sides of human rights and state sovereignity discussion. To narrow down and specify the discussion, John Rawls is chosen to represent the cosmopolitan ethics side and George Kennan is preferred to represent the state sovereignity side. Both figures are the most important representatives of the sides mentioned. As a result of the comparison stated, John Rawls's liberalism, being born of cosmopolitanist roots, is found to be more satifactory than George Kennan's political realism in relation to maintenance and development of human rights.