İdari yaptırım olarak mülkiyetin kamuya geçirilmesi, el koyma ile karşılaştırılması ve örnek olay incelemesi
Administrative sanctions as public property passing be, comparison with hand and do not place case study
  1. Tez No: 426097
  2. Yazar: MEHMET BALIKÇILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde hayatın her alanında gelişim ve değişim süreci oldukça hızlı bir şekilde yaşanmaktadır. Bu değişim doğrultusunda hukuk kuralları toplumsal hayatı belli sınırlar çizerek güvence altına almak fonksiyonunun üstünde işlevler yüklenmiştir. Bu şekilde yasama, yürütme ve yargı fonksiyonları arasındaki etkileşim artmış, klasik anlamlarından sıyrılarak birbirlerinin yetki ve görevlerini üstlenir, hatta çoğu zaman birbirlerinin yerine görev yapar duruma gelmişlerdir. İdarenin herhangi bir yargı kararı olmadan yasaların kendisine verdiği yetki doğrultusunda idare hukuku ilkeleri doğrultusunda kurduğu bir idari işlem ile uyguladığı zorlama olarak karşımıza çıkan idarî yaptırımlar günlük yaşamın her alanında yer almaktadır. Bu doğrultuda suç olgusu ve suç işleyen kişilerle savaş vermek, ilgili suçun yapılıp yapılmadığını ve yapıldıysa, yapanı tespit etmek amacıyla bireylerin temel hak ve özgürlüklerine ilişkin bazı müdahalelere olanak tanınmıştır. Bu müdahalelerden olan el koyma, idari yaptırımların genel nitelikleri ile birlikte çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, when the developments and changes in all areas of life are livedextremely fast, legal norms have gone much further than their function of securing social life by drawing certain limits. Therefore, the interaction between legislation, execution and exercise of jurisdiction functions have increased, and by retrieving from their classical meanings, they have assumed each other's authorization and duties, and they even started replacing each other. Legal sanctions that appear as enforcement implemented with anadministrative process with respect to the principles of administration law, within the scope of the authorization given clearly with the laws, without the existence of a decree, especially administrative fines is becoming widespread due to the interaction mentioned and exists in all areas of our daily life. In the introduction section of this work, the concept of administrative sanctions were emphasized and in section one. In the second chapter,requisition will be stated.