Ombudsmanlık: Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye uygulamalarının karşılaştırılması ve öneriler
Ombudsman institutions: A comperative study on practices in eu member states and Turkey and suggestions
  1. Tez No: 426118
  2. Yazar: ENGİN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA BOYDAŞ HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ülkemizde ombudsmanlık sistemi ile ilgili olarak yapılan çalışmalardan 2010 yılına kadar bir sonuç elde edilememiştir. 2010 yılında yapılan halk oylaması sonucu; Anayasanın 74. maddesi ile vatandaşa, Kamu Denetçisine başvurma hakkı verilmiştir. Anayasa'da yapılan bu değişiklik sonucunda dünyada pek çok ülkede uygulaması olan ombudsmanlık sistemi, 6328 Sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ülkemizde yasalaşmıştır. Bu çalışma; ülkemizde uygulanan denetim yollarına değinerek, Türkiye'de yeni kurulan Kamu Denetçiliği Kurumunun üzerinde yapılan değerlendirme ve önemli görülen hususları vurgulama amacıyla hazırlanmış olup üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde; temel kamu, yönetim ve denetim kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde; ombudsmanlığın ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi, ombudsmanlığın özellikleri, yetki ve görevlerinden hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise Kamu Denetçiliğinin gerekliliği, ülkemizde Kamu Denetçiliği Kurumuna benzetilen kurum ve komisyonlardan bahsedilerek, Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında yapılan çalışmalara değinilmiş ve 6328 Sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu incelenmiştir. Sonuç olarak; Kamu Denetçiliği Kurumunun ülkemizde faaliyet göstermeye başlaması olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmekle birlikte, kurumun daha etkin ve verimli çalışması için gerekli olan çalışmalarında yapılması konusunda gerekli eleştiriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effort so introduce an Ombudsman system in Turkey remained inconclusive until 2010. Upon referendum held in 2010, Art. 74 of the Constitution was amended so as to provide a mechanism for application to the ombudsman (government auditor). Upon this amendment to the constitution, the ombudsman institution, an institution that many countries adopted throughout the world, was introduced by Law on The Ombudsman Institution no. 6328. This study was prepared with the aim of emphasizing the important aspects of the Ombudsman Institution in light of researches conducted previously on the institution by touching on the methods of audit in our country, and this study is composed of 3 chapters. In the fırst chapter, the focus was on the basic concepts of public management and audit. In the second chapter, it was tried to give information about the features, authority and mission of Ombudsman. In the last Chapter, there searches on ombudsman institution was touched upon by mentioning the essentiality of it, institution and commissions similar to it, and The Law No. 6328 ombudsman institution was analyzed. In conclusion; introduction of an ombudsman institution in our country was considered as a positive event, necessary criticisms were made for more effective and efficient operation of the institution, and suggestions were made on it.