American revolution and analysis of the effects of American Revolution in Washington Irving's Rip Van Winkle
Amerikan Devrimi ve Washington Irving'in Rip Van Winkle kısa hikayesinde Amerikan Devrimi'nin etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 426123
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amerikan Devrimi, günümüzde de bildiğimiz gibi, Amerika Birleşik Devletleri'nin temellerini oluşturan en önemli olaydır. İngiliz Krallığı'nın dayatmaları karşısında, koloniler yeni bir ülke kurdu. Bu çalışma; 1763 Bildirisi ve Boston Katliamı, Birinci ve İkinci Kongreler, Fransız ve Hint Savaşları, kolonilerin düşünceleri, onlardan talep edilen ağır vergiler, Özgürlük Bildirgesi, Aydınlanma Çağı ve etkilerinin edebi araştırmasına dayanır; ama bu çalışmanın esas amacı Amerikan Devrimi'nin oluşu ve edebi bağlamda incelenmesidir ayrıca Amerikan kısa hikayesinin kurucularından biri olan Washington Irving ve Amerikan Devrimi ile ilgili en ünlü kısa hikayesi Rip Van Winkle adlı eserinin incelenmesidir. Tezin temel fonksiyonu, 13 koloninin birleşimi ile sonuçlanan Amerikan Devrimi'dir ve edebiyat vasıtasıyla Kraliyet için farklı duygular aktarılır. Ayrıca, Amerika'nın kendisinin ve edebi biçiminin başlangıcına götüren yeni ulusal kavramlar izlenebilir. Giriş bölümünde Amerikan Devrimi ve devrimin Amerikan edebiyatı üzerindeki etkileri hakkında genel bilgi verilecektir. Amerikan Devrim Savaşı'nın sebepleri ve süreci tezin ikinci bölümünde incelenecektir. Üçüncü bölümde, Washington Irving'in Amerikan edebiyatı üzerindeki etkisi, Amerikan Devrim Savaşı hakkındaki görüşleri ve eserlerinden bahsedilecektir. Rip Van Winkle tezin dördüncü bölümünde analiz edilecektir. Ayrıca, Amerikan Devrim Savaşı'nın Washington Irving'in eseri“Rip Van Winkle”üzerindeki yansımaları hakkında detaylı bir çalışma bulunacaktır. Sonuç bölümünde ise Washington Irving'in Amerikan Devrimi'ni eseri“Rip Van Winkle”da başarılı bir şekilde nasıl tasvir ettiği açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
American Revolution is the most important event which created the foundations of The United States of America as we know it today. Under the impositions of the British Crown, colonists established a new country. The research is based on literary search of the Enlightenment and its effects, thoughts of the colonists, the harsh acts that are demanded from them, French and Indian Wars, Proclamation of 1763 and Boston Massacre, First and Second Continental Congress, Declaration of the Independence but this paper's main aim is the American Revolution's occurrence, and analyzing it through the context of literature and one of the founding fathers of American short story Washington Irving and his most important short story on the American Revolution, Rip Van Winkle, is examined. The primary function of the thesis is American Revolution that resulted with unison in 13 colonies and through the literature, different feelings are conveyed as for the Crown. Furthermore, new national notions can be traced which lead to the beginning of America itself and its literature style. In introduction, the general information about American Revolution and its effects on American literature will be given. The process and causes of American Revolutionary War will be examined in the second section of this thesis. In the third section, Washington Irving's effects on American literature and his views on American Revolutionary War and his works will be mentioned. Rip Van Winkle is analyzed in the forth section of this thesis. Moreover, it can be seen a detailed study about the reflections of American Revolutionary War on Washington Irving's Rip Van Winkle. In conclusion, it is shown how Washington Irving describes American Revolution in his work“Rip Van Winkle”successfully.