Globalization and the challenges of 3rd world countries: A case study of nigerian security challenges
Küreselleşme ve 3. dünya ülkeleri sorunlar: Nijeryalı güvenlik sorunlarıyla ilgili örnek olayı
- Tez No: 426126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZÜM SEZİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temeli, küreselleşme ve Üçüncü Dünya ülkelerinin karşılaştığı zorluklar arasındaki bağı, Nijerya'nın güvenliğine odaklanarak incelemektir. 20. Yüzyıl itibariyle yoğunlaşan küresel dönüşüm, cihatçıların, El-Kaide'nin, IŞİD'in, El-Şabab ve Boko Haram gibi aşırı dincilerin toplumsal ve kültürel liderlik için mücadele ettiği bir süreç olarak bilinmektedir. El-Kaide'nin,11 Eylül 2001 yılında ABD'de Dünya Ticaret Merkezine, aynı yıllarda İngiltere, İspanya ve Avrupa'nın diğer bölgelerinde benzer terör saldırıları olmuştur. Böylelikle küresel anlamda terörizmle ilgili farkındalık artmıştır. 2001 yılından bu tezin yazılmasına kadarki süreçte, Irak'ta, Suriye'de ve Nijerya dahil Afrika'nın birçok yerinde yerel toplumlar arasında etnik çatışmalar meydana gelmektedir. Tüm bu gelişmeler, dünya çapında uluslararası güvenlik zorluklarının yayılmasını doğurmaktadır. Afrika kıtasında, örneğin Nijerya'da, Nijer Delta milisleri ve Boko Haram, siyasal sistem ve dini inançları hakkındaki öncelikleriyle ulusal birlik ve bütünlüğe tehdit oluşturmaktadır. Tüm bunlar, yerel bölgedeki güvenlik sorunlarıyla ilgili olup, küresel güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, küreselleşme süreci ve Üçüncü Dünya ülkelerinin güvenlik sorunları arasındaki bağlantı dikkate alınarak açılayıcı bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crux of the matter in this study piece is to examine the nexus between Globalization and the Challenges of 3rd world Countries focusing on Nigerian security challenges as a case study. Since the twentieth century, intensifying global transformations have being recognized as a condition that has breed struggle for society leadership and cultural leadership which has led to spread of religious extremism of the jihadist, Al-Qaeda, Islamic State in Iraq and Syria (ISIS),Al-Shabaab and Boko Haram Islamic sect movements to name a few. In the United States, there was the Al-Qaeda terrorist attack on the World Trade Centre on September 11, 2001 and similar attacks in Britain, Spain and other parts of Europe within the same period of time which have made the act of terrorism to be having a global awareness. Since 2001 till the period of this work, there has being various form of sectarian clashes across local societies, namely in Iraq, Syria and various parts in Africa, including Nigeria. All connected to the spread of international security challenge around the globe. In Nigeria, the Niger Delta Militants and the Boko Haram have been threatening Nigerian national unity with their own preferences in political system and religious believes, but now all are sharing into thesame ideology of embarking on national and global security threats. In this study, the nexus between the globalization process and the security challenges of Third World Countries will be examined through an explanatory analysis.