Yabancı kaynak maliyetlerinin işletme varlıkları üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve bir örnek uygulama
  1. Tez No: 63039
  2. Yazar: FİGEN AYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAYARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
i ÖZET İşletmeler faaliyet konularına göre mal ve hizmet satın almak veya üretmek amacıyla gerekli olan yatırımlarını gerçekleştirmek ve faaliyetlerini aksatmadan devam ettirebilmek için kaynak ihtiyacı duyarlar. İşletmeler kaynak tercihinde öncelikle öz kaynakları seçer ancak işletme öz kaynaklarının yetersiz olması halinde yabancı kaynaklarla finansman yoluna gidilmesi kaçınılmazdır. Yabancı kaynakların türlerine göre kolay elde edilebilmesi, kaynak maliyetlerinin gider yazılabilme avantajı ve nakit değerlerin sabit varlıklara bağlanmasının istenmemesi özellikle enflasyonist ortamlarda yabancı kaynak kullanımını cazip hale getirebilmektedir. İşletme mali yapısı içinde önemli bir yere sahip olan uzun veya kısa vadeli yabancı kaynakların gerek yatırım döneminde gerekse işletme dönemi içinde varlıkların edinilmesi ve işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılması halinde katlanılacak kaynak maliyetlerinin bu varlıklar ve faaliyet sonuçlan üzerine etkileri olacağı doğaldır. Ülkemizde son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler sonucu yabancı kaynak kullanılması halinde katlanılan maliyetler için ne tür işlemler yapılabileceği konusunda farklı görüşlerin oluşmasına neden olmuştur. Yabancı kaynak maliyetlerinin işletme varlıkları ve faaliyet sonuçları üzerine etkilerinin incelenmesinde özellikle muhasebenin genel kabul görmüş ilkeleri ve konudaki uluslararası standartlar kapsamında dikkate alınan kavramlar maliyet, dönemsellik ve tahakkuk esası ön planaü çıkmaktadır. Söz konusu kaynak maliyetlerinin hangi durumlarda varlık maliyeti olarak görülebileceği, hangi durumda faaliyet sonuçlarına aktarılması gerektiği bu çerçevede incelenmiştir. Bunun dışında yatırım dönemi içinde edinilen varlıkların ve işletme dönemi içinde işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında ve duran varlıkları yabancı kaynaklarla finanse edilmesi halinde oluşan kaynak maliyetlerinin doğru tespit edilebilmesi ve kaynağın kullanılma amacı söz konusu maliyetlerin muhasebeleştirilmesinde önem arz etmektedir. Ayrıca kaynak maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi konusundaki mevzuat hükümleri incelenip bu konuda özellikle vergi yasalarının getirdiği düzenlemelerin işletme mali karı üzerine etkileri incelenmiştir. Tez çalışması sonucu varılan görüş gerçek verilere dayanan bir uygulama örneğiyle açıklığa kavuşturulmaya çalışılmış ve kaynak maliyetlerinin işletmenin faaliyet sonuçları ve mali karı üzerine etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Bussiness enterprises need sources to buy goods or services accoding to their scopes, so that they can realise their investments and run their activities without having any interruption. Self - sources have the priority for the business enterprises, however, if their sources are insufficient it is inevitable for them to prefer borrowing. Liabilities are prefered because they are easily acquired according to their types, they have the advantage of being processed, as expenses, and also in inflationist conditions it is not required that their monetary values should be dependent on stationary properties. Liabilities, either for short term or long term, have great importance in the financial structures of the business enterprises. Both in the investment period and the business period, the cost of the sources to acquire the merchandise and to fulfill the need of capital may have some effects on both sides. The recent legal amendments in Türkiye, brought up different opinions about the procedures of the cost of the sources by means of borrowing. The commonly accepted principles of accountancy and internationally standard concepts like the costs, period, accruement are taken for granted while the effects of the borrowing costs on the business enterprises are examined.IV The way to treat liabilities wheather as merchandise costs or to include them to the activity results are examined within this discourse. Besides, the determination of the merchandise during the activity period, the fulfillment of the need of capital of the business enterprises, the cost of borrowing and the aim of the usage of the liabilities are important to fix the accountancy of the costs. Another aspect of the study is the search of the effects of accruement decisions and the tax laws on the financial gain of the business enterprisis by means of the accountancy of the costs. The conclusion of the study is tried to be clarified by a field study which is based on factual data, so as to show the effects of the borrowing costs on activity results and the financial gain.