İşletmelerde kurumsal risk yönetimi varlığının belirleyicileri
Determinants of existence of enterprise risk management in businesses
- Tez No: 426163
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Son yıllarda yaygın bir şekilde kullanım alanı bulan kurumsal risk yönetimi, uluslararası pazarlarda yer almak ve daha fazla büyümek isteyen işletmelerin başvurduğu çağdaş bir risk yönetim anlayışı olarak dikkat çekmektedir. Uluslararası alanda, işletmelerde kurumsal risk yönetimi varlığının belirleyicilerine yönelik oldukça fazla çalışma yapılmıştır. Ancak, Türkiye'de bu konudaki çalışmaların oldukça az sayıda olduğu görülmektedir. Türkiye'deki kurumsal risk yönetimine olan ilginin Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun kabulünün ardından artmaya başladığı kabul edilebilir. 2013 ve 2014 dönemlerini kapsayan ve reel sektör işletmelerinin araştırma konusu yapıldığı bu çalışmada,Türkiye'de kurumsal risk yönetimi varlığına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan sayısal modelleme çalışması sonucunda, dört büyük denetim firması, karlılık, işletme büyüklüğü ve finansal kaldıraç oranının kurumsal risk yönetimi varlığının belirleyicileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The enterprise risk management, which is widely applied in recent years, comes to the fore as a contemporary risk management approach preferred by businesses that want to grow more and get involved in international markets. In the international arena, the number of studies regarding the determinants of the presence of enterprise risk management in businesses are limited. However, it is observed that number of studies on this subject is quite small in Turkey. It can be said that enterprise risk management in Turkey began to increase after the adoption of the new Turkish Commercial Code. This study aims to identify the factors affecting the presence of enterprise risk management in Turkey by studying enterprises of the real sector in the periods of 2013 and 2014. As a result of the numerical modeling, it was concluded that the big four audit firms, profitability, company size, and the rate of financial leverage are the determinants of the presence of enterprise risk management.