Denetim kalitesinde denetim komitesinin etkinliği
Efficiency of audit committee on audit quality
  1. Tez No: 357599
  2. Yazar: SERBAY YAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Denetim komitesi, en az iki üyeden meydana gelen bağımsız denetimin etkinliğini sağlayan, kurumsal yönetime uygun olarak şirket performansı ile ilgili iç ve dış denetimin etkin ve şeffaf gerçekleştirilmesini temin eden, iç denetçi-dış denetçi-yönetim kurulu üçgeninde köprü görevini yerine getiren ülkelere göre üye sayısı 3–5 kişiden de oluşan komisyondur. Denetim komitesi mali tablo açıklamaları ve mali tablolarda yer alan dipnotların güvenilirliğini raporlar yayımlanmadan önce değerlendirerek denetim kalitesinin artırılmasını sağlamaktadır. Finansal raporların doğru bir şekilde raporlanmasını sağlayarak yönetimin başarısız olmasına engel olmayı amaçlamaktadır. Denetim komitesi, iç kontrollerin varlığını ve yeterliliği konusunda değerlendirmeler yaparak, makul derecede güvence sağlayarak yeterli iç kontrol sistemlerinin kurulmasında varsa zayıflıkların çıkarılmasında etkin rol oynamaktadır. Denetim komitesi, kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanması, denetim riskinin düşürülmesi, işletmelerde denetim faaliyetinin kolaylaştırılması, iç kontrolün etkinliğinin artırılarak iç denetimin kolaylaştırılması, denetim riskinin düşürülmesi, işletmede iş etiği ve davranış kurallarının benimsenmesi, hile ve yolsuzlukların önlenmesi gibi önemli görevleri yerine getirmektedir. Türkiye'de denetim komitesi 2003 yılı itibariyla Sermaye Piyasası Kurulu'nun bir gerekliliği olarak kurulmaya başlanmıştır. Bu çalışmada denetim kalitesinde denetim komitesinin etkinliği anlatılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Denetim komitesi, iç kontrol, etkinliği
Özet (Çeviri)
The audit committee is the commission quantity of the members are formed of 3-5 persons performing a triangular bridge of internal auditor-external auditor and board of directors, providing efficiency of independent audit, ensuring efficient and transparent execution of internal and external audit related with company performance in compliance with corporate management. The audit committee evaluates financial statements remarks and reliability of foot notes included in financial statements before the reports are published and ensures increase of audit quality. Ensures financial reports to be reported accurately and aims at preventing management from being unsuccessful. Audit committee make evaluations on existence and sufficiency of internal controls, provides assurance at reasonable level and plays an effective role in establishing internal control systems and arise of weaknesses if applicable. The audit committee performs the important duties like application of corporate managements principles, reduction of management risk, increasing efficiency of internal control and facilitating auditing activities in the organizations, reduction of auditing risk, adopting business ethic and behavioral rules in the organization and preventing cheating and corruptions. Auditing committee in Turkey was started as of 2013 as a requirement of Board of Capital Market. In this study, it was endeavored to explain effectiveness of the audit committee on audit quality. Key Words : Audit committee, internal audit, effectiveness