Örgütsel sinizmin öncülleri ve sonuçları üzerine bir meta analiz çalışması
A meta analytical research on the antecedents and the outcomes of organizational cynicism
  1. Tez No: 426164
  2. Yazar: FATİH ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Örgütsel sinizm ve bu kavramın öncülleri ve sonuçları üzerine bir meta analiz uygulamasını içeren bu çalışmada literatürde örgütsel sinizm kavramının birlikte çalışıldığı bazı örgütsel kavramlar ele alınmıştır. Yapılan araştırmada, bireysel çalışmalarda örgütsel sinizm ile ilişkisi olduğu bulgulanan bu temel örgütsel kavramların, örgütsel sinizmle gerçekten anlam ifade edebilecek bir ilişkileri olup olmadığı ve varsa da bu ilişkinin yönü ve şiddetini ne olduğu konusunun açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır. Bu meta analiz araştırmasında öncelikle sinizm kavramının içeriği hakkında bir literatür taraması ortaya konulmuş ve sonrasında sinizmin özel bir türü olan örgütsel sinizm kavramı gerek tanımları, gerek altyapısı gerekse de kuramsal gelişimi yönünden detaylı olarak ele alınmıştır. Sonrasında literatürde örgütsel sinizmle ilişkili olduğu ifade edilen ve birlikte çalışılan örgütsel kavramların her biri hakkında genel bir literatür incelemesi sunulmuştur. Bu çalışmanın dördüncü bölümü meta analiz araştırmamıza ayrılmış ve araştırmada öncül ve sonuç olarak ele alınan her bir kavramın örgütsel sinizmle ilişkisi olup olmadığına dair bir analiz yapılmıştır. Bu bölümde aynı zamanda örgütsel sinizm ve ilgili kavramlar arasındaki ilişkide farklılaşma yaratabileceği düşünülen yayının yapıldığı ülke, örneklemin alındığı sektör ve yayın türü alt faktörleri de analize tabi tutulmuştur. Yapılan meta analiz uygulaması sonrasında, literatürde örgütsel sinizm ile birlikte çalışılan öncül ve sonuç kavramları arasından yoğunlukları sebebiyle seçtiğimiz tüm kavramların kimi orta düzeyde kimisi yüksek düzeyde olmak üzere örgütsel sinizmle ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kavramlardan arasından en yüksek ilişkiye sahip örgütsel sinizm öncüllerinin sırasıyla örgütsel güven ve örgütsel destek; sonuçlarının ise, örgütsel bağlılık ve ayrılma niyeti olduğu bulgusu elde edilmiştir. Diğer öncül ve sonuçlarda ise orta düzeyde bir ilişki sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims at finding out whether there is a significant relationship between organizational cynicism and the analysed concepts, and if any, to determine the direction and the significance level of this relationship. In this meta analytic research on the relationship between organizational cynicism and its antecedents - outcomes, some organizational concepts having been studied together with organizational cynicism in the literature have been analysed. The study second part of the study contains the content, the description, the theoretical development and a detailed literature review about organizational cynicism. After that, in the third part, a general literature review about the antecedents and the outcomes of organizational cynicism mentioned in the literature are presented subsequently. The fourth part is reserved for meta analysis and it gives meta analytical findings about the relationship of each related concept with organizational cynicism. In the study, three subgroups, the origin of the publication, the publication type, and the sector from which the samples are taken, have been analysed by a meta analytical process. As the result of the meta analytical process, some of the concepts studied together with organizational cynicism in the literature are found out to have high relationship with organisational cynicism while some others are found out to have a moderate level. Among the antecedents of organisational cynicism, organisational trust and organisational support respectively have been decided to have the most significant relationship between organizational cynicism. Of the meta-analysed outcomes of organisational cynicism, organizational commitment and turnover intention have been found out to have the most significant relationship with organisational cynicism.