Algılanan örgütsel destek ve lider-üye etkileşiminin işe yabancılaşma üzerine etkisi
The effect of the perceived organizational support and the interaction leader-member exchange on alienation
  1. Tez No: 365331
  2. Yazar: AYSUN TÜZÜN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Araştırma, İstanbul ilindeki Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği ve İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı 10 Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde 640 hemşirenin algıladıkları örgütsel destek ve lider-üye etkileşiminin işe yabancılaşma üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak, hemşireler ile ilgili Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği, Lider Üye Etkileşimi Ölçeği ve Yabancılaşma Ölçeği kullanıldı. İstatistiksel analizler için, tanımlayıcı istatistiksel metodlar (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis test, Fisher Freeman Halton test, Pearson Ki-Kare testi ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin, %50.2'si 26-35 yaş grubunda, %52.2'si lisans mezunu, %47'si servis hemşiresi, %96.4'ü devlet memuru, meslekte çalışma yılı; %35.2'si 2 ile 5 yıl arasında, kurumda çalışma yılı; %23'ü 1 yıldan az, %45.8'i 2 ile 5 yıl arasında, %20.3'ü 6 ile 10 yıl arasında ve %10.9'u 11 yıl ve üzeri olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF THE PERCEIVED ORGANIZATIONAL SUPPORT AND THE INTERACTION LEADER-MEMBER EXCHANGE ON ALIENATION This study was organized and performed on 640 nurses employed in 10 education and research hospital belong to Ministry of Health Turkey Public Hospitals Authority Istanbul Anatolia Northern State Hospital Association and Istanbul Anatolia Southern State Hospital Association for determine effects of perceived organizational support and interaction leader member exchange on alienation. Personal information form about nurses, Perceived Organizational Support Scale, Interaction Leader Member Exchange scale and Alienation scale were used as data. Descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Percentage, Minimum, Maximum) Mann whitney U test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Fisher Freeman Halton test, Pearson K-Kare test and spearman's Correlation Analyze were used for statiscal analysis. The resulting distribution of the participant nurses of this survey: 50.2% are aged 26-35, 86.7% are women, 52.2% are graduate degree, 47% are clinical nurses, 96.4% are government employees, years of work as nurse; 35.2% are between 2 and 5 years, years of working in the actual workplace; 23% are less than 1 year, 45.8% are between 2 and 5 years, 20.3% are between 6 and 10 years and 10.9% are 11 years. The average scale score of Perceived Organizational Support was 2.70±0.62, the average scale score of Interaction leader member exchange was;“Affect”the average of subscale score 3.71±0.79,“Loyalty”the average of subscale score 3.03±0.82,“Contribution”the average of subscale score 2.94±0.98 and“Professional Respect”the average of subscale scores 3.65±0.83, the average scale score of Alienation was 2.61±0.81. There are significant negative associations between the average scale score of“Perceived Organizational Support”and“Alienation”.