Çalışma hayatında tükenmişlik ve iş doyumu
Burnout and job satisfaction in work life
- Tez No: 426236
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÇALIŞMA HAYATINDA TÜKENMİŞLİK ve İŞ DOYUMU Çalışmada çalışanlar açısından tükenmişlik ve iş doyum düzeylerinin hangi faktörle nasıl ne yönde etkilendiğini, sonuçlarını, bu sonuçların işletmelere ne denli zarar ya da fayda sağladığını ve baş etme yöntemlerinin örgütlerin üzerinde durması gerektiği günümüzde çokça tartışılan bir konudur. Bu çalışmada tarihçi metot ve buna bağlı olarak kaynak taraması teknikleri esas alındı. Ayrıca gözlem ve tanıklıklarımdan da istifade edilmiştir. Tükenmişlik gerek bireyler, gerek örgütler açısından önemli sorunlara neden olmaktadır ve tek başına tükenmişlik yaşayanı değil, aynı zamanda bireyin ilişkide olduğu herkesi olumsuz olarak etkilemektedir. Fakat bu durum her zaman aynı sonuçları gerçekleştirmez çünkü söz konusu olan insandır. Stresi algılama ve tolere edebilme düzeyleri öznel niteliktedir. İş doyumu bireyin işinden elde ettiklerinin beklentilerini karşıladığı kadar bireyin işine takındığı tutumlardır. İş doyumsuzluğunun ortaya çıkması önce kendisini sonrasında işine karşı tutumunun şekillenmesiyle hem bireysel hem örgütsel açıdan önemlidir.
Özet (Çeviri)
BURNOUT AND JOB SATISFACTION IN WORK LIFE In this study, burnout and job satisfaction levels which factors in how what influenced the direction, the result of what the business of these results so that provides harm or benefit and coping methods used by the position on the organization are a subject being discussed a lot nowadays. In this study, the historian methods and source scanning techniques were used by researher. In addition, my observation and witnesses in my work life were utulized to be useful. Burnout leads to significant problems both in human and organization and also it doesn't only affect living alone, but also all the relationships that negatively affect the individual. However, this does not always perform the same results because the human being is concerned. To determine stress levels and ability to tolerate are subjective characters. Job dissatisfaction is defined as meeting the expectations that they have obtained from the individual's job as well as attituinal the individual's job. The occurance of job dissatisfaction is important in terms of both individual and organizations with firstly his/her formation and then formation of attitudes towards the individual's job.