Örgütsel sessizlik ve örgütsel güven arasındaki ilişkinin incelenmesi: Tekstil sektöründe bir araştırma
Investigation the relationship between organization silence and organizational trust: A research on textile sector
- Tez No: 426238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüz koşullarında, örgütlerin varlıklarını sürdürebilmesi için en önemli etkenlerin başında işgörenler gelmektedir. İşgörenlerden örgütle ilgili sorunlara dair fikir sunulması, çözüm üretilmesi beklenmektedir. Ancak örgütsel güven düzeyinin düşük olduğu örgütlerde işgörenler gerçek düşüncelerini saklayarak, örgütün gelişmesini engellerler. Bu durum ise işgörenlerin örgütsel sorunlara dair gerçek düşüncelerini dile getirmemesi olarak tanımlanan örgütsel sessizliğin meydana gelmesine sebep olacaktır. Bu sebeplerle örgütsel sessizlik ve örgütsel güven konusu örgütün gelişmesi ve değişmesi için önemli bir konu haline gelmiştir. Bu bağlamda yapılan çalışma da örgütsel sessizlik ve örgütsel güven konusu ele alınmıştır. Çalışmanın ana amacı, tekstil sektöründe çalışan işgörenlerin örgütsel sessizlik ve örgütsel güvenleri arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Katılımcılara toplamda 66 tane soru yöneltilerek 146 anket değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan araştırma sonucunda ise, örgütsel güven ile örgütsel sessizlik arasında negatif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, the most important factor for employees come to sustain the existence of the organization. Those employees are expected to be presented idea and finding solutions to problems about organization. However, with low level of organizational trust in organization, employess are preventing development of the organization for hiding their true thoughts. This situation will lead to the occurrence of organizational silence if employees don't bring their true thoughts about issues. For these reasons, it has become important issues organizational trust and organizational silence for organizational development and change in organizations. In this context, were discussed organizational silence and organizational trust issues in this study. The main aim of study, analyzing the relationship between organizational trust and organizational slience working employess in the textile industry. 66 questions were asked participant in total and 146 surveys are evaluated. As a result of researh, there is a negative relationship between organizational trust and organizational silence.