Bilgi toplumunda geleceğin okullarına ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
The opinions of school administrators and teachers related to the future schools in the knowledge society
- Tez No: 426250
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada yönetici ve öğretmenlerin, bilgi toplumunda geleceğin okullarının nitelikleri, eğitimde geleceğe yönelik gereksinmeler, gelecekte okulda öğrenme ve öğretimin nasıl olacağı ve okulun gelecekte bu özellikleri kazanması için bugünden neler yapılması gerektiğine ilişkin görüşlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Betimsel bir durum saptaması niteliğindeki bu araştırma 2008-2009 öğretim yılında, Ankara il sınırları içinde belirlenen 12 kamu ve özel ilköğretim okulunda yürütülmüştür. Bu okulların her birinde bir yönetici ve bir öğretmen seçkisiz olarak alınarak çalışmaya dahil edilmiştir. Öğretmen ve yönetici görüşleri açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde nitel içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Bu çerçevede veriler öncelikle bilgisayara aktarılmıs, okunup incelenerek kodlara dönüştürülmüş ve ilişkili kodlar bir araya getirilerek temalar ve gruplar oluşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre dünyada meydana gelen hızlı bilgi akışı bilim ve teknolojideki gelişmeler, bireylerin eğitimden beklentilerinin değişmesi, uluslararasılaşma, toplum yapısındaki değerlerin değişime uğraması, eğitim programlarının güncelleşmesi ihtiyacı ve geleneksel eğitim anlayışının değişmesi yönündeki faktörler okulları değişmeye zorlamaktadır. Mevcut okul sisteminin bu değişimleri karşılamada eğitim programı yetersizliği, yönetici ve öğretmenlerin nitelikleri, fiziki donanım ve teknolojik altyapının yetersiz olması, yönetici ve öğretmenlerin teknolojiye ve yeniliklere uzak olması ve mali kaynak sorunları ile karşı karşıya oldukları ortaya çıkmıştır. Mevcut okul sisteminin geleceğin eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için değişime / dönüşüme ihtiyacı vardır. Bu değişimin sağlanabilmesi için yönetici ve öğretmenlere göre bugünden yapılabilecekler; eğitim öğretim programının bütünüyle değişmesi, okul sisteminde kararların yerinden alınması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, öğretmen yetiştirme politikamızın yenilenmesi ve yönetici, öğretmen ve öğrenci niteliklerinin değişmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the qualifications of the future schools, the needs for the future education, how teaching and learning will be and what should be done for schools to achieve these qualifications in the Knowledge Society according to the primary school administrators' and teachers' point of views. This descriptive study was carried out in 12 state and private primary schools in Ankara in the academic year of 2008-2009. The school managers and one teacher chosen randomly from each school were included into this study. The school managers' and teachers' opinions were obtained by using a semi-structured interview. The qualitative content analysis was used for the analysis of the data obtained. Within this framework, first, the data were transferred into the computer, then converted into codes. Following that, the relevant codes were categorized and then, themes and groups were formed. The findings of this study revealed that the changes that occur in the world; such as the rapid information flow, the developments in science and technology, globalisation, the changing values of the society, the need for changing the curriculum and the change of traditional education concept have been driving forces for schools to change. It was seen that the existing school system is facing the difficulties of the insufficient curriculum, the qualifications of school managers and teachers, the lack of physical conditions and technology facilities in school buildings, the school managers and teachers being a long way off innovations and technological improvements and the financial straits. According to the participant school managers and teachers, the existing school system should undergo a conversion to meet the needs of the future education. To make these changes from now on; the curriculum should be changed,“decentralisation”of schools in the decision making process , providing the equal opportunity in education , renovating our teacher – raising policy and changing the qualifications of school managers, teachers and the students.