Sanat eğitimi bağlamında müze eğitimi ve uygulamaların değerlendirilmesi (askeri müze örneği)
Evaluation of museum education and its practises in the context of art education (sample of the military museum)
  1. Tez No: 426251
  2. Yazar: SEHER SELİN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırma , Harbi ye Askeri Müzesi'ndeki sanat yapıtlarını ve sanatsal unsurlar taşıyan nesneleri kullanarak geliştirilen bir sanat eğitimi çalışmasının müzede uygulanması ile ilköğretim öğrencilerinin sanatsal farkındalığının artıp artmadığını saptamayı amaçlamaktadır. Araştırma 6 bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde, problem, amaç, önem, sınırlılıklar ve tanımlar başlıkları ile araştırmanın genel çerçevesi oluşturulmuştur. Literatüre dayalı olarak, 2. Bölümde, müze eğitimi ve sanat eğitiminin Avrupa, Amerika ve Türkiye'deki gelişim süreçleri incelenmiş ve 3. Bölümde, Türk müzeciliğinde Harbi ye Askeri Müzesi'nin önemi ortaya konmuştur. 4. Bölümde, araştırmanın modeli, çalışma grubu, verilerin toplanması ve analizi başlıkları ile araştırmanın yöntemi belirlenmiştir. 5. Bölümde sanat eğitimi çalışmasının uygulamasına ve sanatsal farkındalığa ilişkin bulgular ve yorumlar; 6. Bölümde ise bulgulara dayalı sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. Bölümlerin arkasında Kaynakça ve Ekler yer almaktadır. Ekler, Harbiye Askeri Müzesi koleksiyonlarından örnekler; Harbiye Askeri Müzesi'ni n d olaylı eğitim hizmetlerinden broşür ve kataloglar; sanat eğitimi çalışması ve anket uygulamaları için alınan resmi izinler; sanat eğitimi çalışması Öğretmen Paketi ve anket yanıtlarının dökümünü içermektedir. Bu müdahale araştırmasının çalışma grubu, İstanbul İçerenköy Hasan Leyli İlköğretim Okulu 5. sınıfından 37 öğrenci ile oluşturulmuştur. Açık uçlu sorulardan oluşan Ön Anket ve Son Anket, veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Microsoft Office Excel 2003 programında çözümlenmiş, Ön Anket ve Son Anket yanıtlarının ortalaması karşılaştırılarak farkındalık artışı hesaplanmıştır. Sanat eğitimi çalışması ile müdahale sonrasındaki sanatsal farkındalık artışı, öğrencilerin müzeden sanat eğitimi için de yararlanabilecekleri yönündeki görüĢleri, müzedeki resimleri n içeriği ve nesneleri n ait oldukları dönem arasında ilişki kurabilme ve bazı sanatsal kavram ve terimleri kullanabilme özelliğini kazanma düzeylerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın genel amacı doğrultusunda sunulan bulgular, öğrencilerin sanatsal farkındalığının arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine on increasing awareness of art ideas of elementary students through practice of an art education study developed by using some art pieces and ornamented objects in Harbiye Military Museum. The research has 6 parts. In the 1st Part, framework of the research was formed with the titles of problem, aim, significance, limits and descriptions. Based on the literature, in the 2nd Part, historical process of museum and art education in Europe, America and Turkey was searched and in the 3rd Part, importance of Harbiye Mi litary Museum for museology in Turkey was put forward. In the 4th Part, method of the research was set up with the titles of model, study group, collecting and analyzing data. In the 5th Part, findings and interpretations and in the 6th Part, results and suggestions depending on the findings were presented. After these main parts there are Bibliography and Appendix. The Appendix includes samples from the Harbiye Military Museum collections; brochures and catalogues as indirect educational services of the Harbiye Military Museum; official permissions for the art education study and surveys; art education study Teacher's Package; detailed presentation of the surveys' responses. Study group of this intervention research was formed by 37 elementary 5th grade students from Ġstanbul Ġçerenköy Hasan Leyli Elementary School. Before and after survey with open ended questions was used as data collection tool. The obtained data was analyzed in Microsoft Office Excel 2003 and increasing awareness was calculated by comparing response average between before and after survey. Increasing awareness after intervention through the art education study was evaluated according to students' idea about benefitting from the museum in the name of art education, ability to make a historical connection between paintings and some objects and ability to learn some artistic concepts and terms. Findings which presented according to the general purpose of the research showed that awareness of art ideas of the students had increased.