Âşık Şahsenem Bacı
Âşık Şahsenem Bacı
- Tez No: 426317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 463
Özet
“Âşık Şahsenem Bacı”isimli bu çalışmada âşıklık geleneğini devam ettirmiş olan Şahsenem Akkaş'ın şiirleri incelemeye tabi tutulmuştur. Tez giriş bölümden sonra üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şiirlerinin şekil, üslup, muhteva ve halk kültürü yönüyle incelemesi yapılmıştır. İkinci bölümde şiirlerin yazılış tarihleri esas alınarak bir sıralama yapılmıştır. Sonuç bölümünde çalışmanın vardığı neticeler açıklanmıştır. Kaynakça kısmında çalışma esnasında faydalanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, named as“Âşık Şahsenem Bacı”, Şahsenem Akkaş's poems, the one who made“minstrel tradition”continue,were subjected to be inspected. The thesis consists of three parts after entry section. In the first part the figure, tone, context and folk culture were inspected. In the second part it is organized by basing on the written date of the poems. In the final part, the results of the work were explained. In the literature part the personal record of the work were presented acquired from the work.