Ömer Bin Mezid'in ' Mecmûʿâtüʾn-Nezâʾir' kitabının bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü.
A concordance and functional glossary on ''Mecmü'atü'n-Nezā'i̇r' by Ömer Bin Mezid
- Tez No: 426316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 4922
Özet
Bu çalışma, 15.yy şair ve münevverlerinden Ömer Bin Mezḭd'in tertip ettiği Mustafa Canpolat'ın hazırladığı Mecmûʿatü'n-Nezâʾir isimli metni konu edinmiştir. Çalışmanın başlangıcında ilgili mecmua ana hatlarıyla tanıtıldıktan sonra eserin bütünü hakkında ayrıntılı bir inceleme ortaya konulmuştur. Mecmûʿatü'n-Nezâʾir'in sözvarlığı belirlenmeye çalışılmıştır. Mecmuayı incelerken eserdeki şairleri ve şiirlerini gösteren bir tablo hazırlanmış, bu tablodaki verilerden hareketle de grafiklerle çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır. Mecmuada şairi tespit edilemeyen bir şiirle birlikte 86 şairin farklı nazım biçimlerinde 399 şiiri bulunmaktadır. 72 şiirle mecmuada en çok şiiri olan şair Ömer Bin Mezḭd'dir. Mecmuada biyografik kaynaklarda ismine rastlanılmayan şairler de bulunmaktadır. Sözü edilen şairler bir tabloda belirtilmiştir. Çalışmanın bağlamlı dizin bölümünde tanık denilen ve bağlamlı dizini meydana getiren unsurlar alfabetik madde başlıkları altında toplanmıştır. Bağlamlı dizin Mecmûʿatü'n-Nezâʾir'deki tanık tekrarlarının ve bunların kullanım sıklıklarının verilmesinden meydana gelmektedir. Yaptığımız çalışma Türk Edebiyatı Bağlamlı Dizin (TEBDİZ) adıyla bilinen kapsamlı projenin bir ayağını oluşturmaktadır. Proje tamamlandığında Klasik Türk edebiyatı'nın sözvarlığı, anlamsal zenginleşmesinin ve dönemlere evrilmesinin net fotoğrafı çekilmiş olabilecektir. İşlevsel sözlük olarak nitelendirilen bölümde ise tanıkların kullanıldıkları bağlama göre kazandıkları anlamlar ortaya konmuş ve anlamlar ile tanıklar irtibatlandırılmıştır. Mecmûʿatü'n-Nezâʾir'in bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük çalışmasıyla 15.yüzyıl şairlerinin ferdî üslubunu ve şairlerin sözvarlığını ortaya koyduk. Mecmuada yer alan şairlerin edebi kişiliklerini ortaya koyan dil ve üslup özellikleri, edebi sanatlar, şairlerin kullandığı atasözler, deyimler, kalıplaşmış ifadeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mecmûʿatü'n-Nezâʾirwritten by Ömer Bin Mezḭdi, one of the poets and intellectuals of 15th century, and compiled by Mustafa Canpolat constitutes the scope of this study. The introduction section of the study involves the detailed description of the journal as well as an analysis of the entire content. The vocabulary of Mecmûʿatü'n-Nezâʾirhas been identified. A table involving the poets and their poems in the journal has been designed and several facts derived from the table have been demonstrated and evaluated through graphics. The journal consists of 399 poems of 86 poets, including a poem whose writer has not been found, with various verse types. Ömer Bin Mezid is the poet who has the biggest number of poems in the journal with 72 poems. The journal also involves the poets whose credentials have not been traced in biographic resources. Those poets have been shown in a table. In the concordance section of the journal, the components called“witness”and forming the concordance have been presented in alphabetical order. The concordance involves the repetitions of witnesses as well as their frequency of occurrence in Mecmûʿatü'n-Nezâʾir. This study forms a phase of the project known as Turkish Literature Concordance (TEBDİZ). Once the project has been concluded, we will have a clear picture of vocabulary and semantic enrichment of Classical Turkish Literature as well as its inversion into periods. In the section called functional glossary, new meanings that the words gained depending on the context as well their attribution to the witnesses have been identified. In this study called“A Concordance and Functional Glossary Study on Mecmûʿatü'n-Nezâʾir”, we have set forth the individual styles of 15th century poets as well as their use of vocabulary. The language and style characteristics and literary arts demonstrating the literary identities of the poets mentioned in the journal as well as the proverbs, idioms as well as clichés used by these poets have been identified in this study.