Sağlık çalışanlarının motivasyon kaynaklarının performans değerlendirme sistemi algısına etkisi
The effect of motivation sources of health care workers on performance assessment system perception
- Tez No: 426325
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının motivasyon kaynaklarının performans değerlendirme sistemi algısına etkisini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Isparta ilinde iki devlet hastanesi, bir üniversite hastanesi, üç özel hastaneden tabakalı örnekleme yöntemi ile 650 sağlık çalışanı örnekleme alınmıştır. Veriler; Sağlık Çalışanının Özelliklerine Yönelik Bilgi Formu, Motivasyon Kaynakları Envanteri ve Performans Değerlendirme Sistemi Algısı Envanteri olmak üzere üç form kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler korelasyon, regresyon, Anova ve Student t testleri ile analiz edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 34,84±7,96481olup; % 45,7'si kamu, % 43'ü üniversite ve % 11,3'ü özel hastanede çalışmakta, % 64,8'i kadın ve % 36,8'i lisans mezunudur. Motivasyon kaynakları ile performans değerlendirme sistemi algıları arasında pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır (r=.280;p
Özet (Çeviri)
This research was carried out descriptively in order to determine the effect of motivation sources of health care workers on performance assessment system perception. 650 health care workers from two governmental hospitals, one university hospital, three private hospitals in Isparta province have been included in the study by stratified sampling method. Three forms were used to obtain data: Information Form for the Characteristics of Health Workers, Motivation Resources Inventory and Performance Evaluation System Perception Inventory Data were collected by face-to-face meeting method. The obtained data were analysed by correlation, regression, Anova and Student t tests. The mean age of the participants is 34,84±7,96481, 45,7% work in the government and 11,3% work in private hospital, 64,8% are women and 36,8% are university graduates. A positive relationship was observed between the motivation resources and performance assessment system perceptions (r=.280;p