Bankacılık sektöründe değişim : Banka çalışanları üzerine bir araştırma Isparta İli örneği
Changes in the banking sector : A study on bank employees in Isparta
- Tez No: 426335
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, Isparta ilindeki bankacılık sektörü çalışanlarının önümüzdeki yıllarda çalıştığı bankada büyük bir değişimin gerçekleşmesi ile ilgili 8 boyutta tanımlanan algı düzeylerini belirlemek ve algı düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir. Çalışma kapsamında Isparta ilinde hizmet veren 4 adedi Katılım Bankası, 10 adedi Kamu Bankası, 23 adedi Özel Banka olmak üzere toplam 37 adet banka şubesinin 170 adet çalışanı bu araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Geliştirilen algı ölçeği, farklı demografik özellikler göz önünde bulundurularak 170 çalışana dağıtılmış olup, bunlardan 135'i anketi doldurarak araştırmaya dahil olmuştur. Isparta ilindeki banka çalışanlarının değişim algılarını ölçmek amacıyla hazırlanan anketin birinci bölümü çalışanların demografik özelliklerini saptamaya yöneliktir. Anketin ikinci bölümünde ise çalışanların organizasyon yapısında, bilgi-teknoloji altyapısında, yönetim yapısında, personel iş tanımlarında, müşterilerin demografik yapısında, pazarlama ve dağıtım kanallarında, ürün ve hizmet altyapısında ve müşterilerin bankayı tercih yapısında büyük bir değişimin gerçekleşmesi ile ilgili algı düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel olarak çözümlenmesi işlemleri SPSS 20.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiş ve“t testi”ile“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”testleri uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularında genel olarak Isparta ilindeki banka çalışanlarının ankette yer alan değişim boyutları ile ilgili algı düzeylerinin“düşük”olduğu tespit edilmişir. Çalışanların değişim algılarıyla ilgili tutumlarının cinsiyetleriyle, medeni durumlarıyla ve çalıştıkları sektöre göre farklılaştığı; öğrenim durumlarıyla ve çalıştıkları görevlerine göre ise dikkate değer bir farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to predict the perception level of the bank employees in Isparta, within the 8 dimensions described in terms of demographic variables. In this study, the population research consist of 170 bank employees, who work in 27 bank departments, located in Isparta. The developed questionnoire were sent to these 170 bank employees, but 135 of them completed the quesionnoire. The first part of the questionnoire is devoted to determine the demographical characteristics of the employees. The second part consists of questions to detect the preception levels of employees on changes in the banking sector, within the scope of organisation structure, information-technology structure, management structure, occupation description of employees, demographical structure of the customers, marketing and distribution channels, product and service infrastructure and preferences of customers. T-Tests and one-way Anova analysis were done using SPSS 20.0. As a result the perception level of the bank employees in Isparta was predicted as“weak”. Furthermore, the change perception attitudes of the employees has differed due to marital status and working sector; but has not predicted any significant difference according to education status and working position.