Sendikalı banka personelinin sendikal faaliyetlere yaklaşımı: Isparta / merkez örneği
Approach of union bank personnel to union activities: The case of the Isparta/province center
  1. Tez No: 488947
  2. Yazar: FATMA VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sendikalar, çalışma hayatının en temel unsurlarındandır. Sendikalar işçilerin hak ve menfaatlerini koruyan, haksızlığa ve adaletsizliğe maruz kaldığı durumlarda üyelerinin başvurabileceği önemli bir örgüttür. Sendikal faaliyetler ulusal ve uluslar arası platformda da önemle ele alınmaktadır. Araştırmada, çalışma hayatının neredeyse tamamını kapladığı ve dünyada da son derece önemli olan sendikaların tanımı, tarihçesi, unsurları, yasal değişim süreci ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye' de sendika özgürlüğü ve hakkının tanımı kapsamı sendika özgürlüğüne ilişkin uluslar arası ilkeler, tanıklık eden belgeler ve Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyet gösteren sendikalara da yer verilmiştir. Bu araştırma sendikalı banka personelinin sendikal faaliyetlere olan tutumunu ve çalışanların ne ölçüde kendilerini güvende hissettikleri ölçmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada Isparta Merkezde bulunan ve en çok üyesi bulunan BASİSEN sendikasına üye olan banka personeli üzerinde sendikal faaliyetlere olan tutumlar araştırılmıştır. Çalışma sonucunda edinilen bulgulara göre; sendikalı banka personelinin sendikal faaliyetlere katılım düzeyleri çekince düzeylerinden düşük çıkmıştır. Bu sonuçlarda kıdem, yaş, cinsiyet, eğitim durumları gibi nedenler etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Unions are one of the most essential elements of our work life. Trade unions are an important organization that members can apply for when protecting the rights and interests of workers, injustice and injustice. Trade union activities are now being dealt with at the national and international level. This research study includes the definition, history, components, and legal change process of the unions that overspread the whole working life that and are worldwide important, as well as the issues of union liberty in Turkey and international principles of union liberty. It also couches upon the unions that operate in the banking sector in Turkey. This research aimed to measure the attitude of union bank personnel to trade union activities and the extent to which employees felt themselves safe. In this study attitudes towards trade union activities have been researched on bank personnel who are members of BASISEN trade union which is located in Isparta Province Center and has the most members. The findings of this study show that the level of participation of the unionized bank personnel to union activities is lower than their drawback level. Factors such as seniority, age, sex, education status are proved to be effective in these findings