Kur'an'ı-Kerimde hüzün uslüpları
The Kur'an friendly schools
- Tez No: 459661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kur'an-i Kerim öteden beri tüm zaman ve mekânlarda araştırmacıların dikkat ve çalışma odağı olmuştur. Zira Allah'ın kelamı olan kur 'an-i Kerim ilim ve irfanın en önemli kaynağıdır. Bu ilim ister tefsir ilmi olsun isterse de belağat, nahiv, felsefe veya başka ilimler olsun fark etmez. Onun her bir harf, kelime ve harekesi kendisinden kasdedilene uygun ve yerli yerindedir. İster bu alanın uzmanları ve Kur'an'ının icaz ve irabıyla ilgilenenler bunu bilsin isterse de bilmesin. Bu araştırma Kur'an'ı merkeze alan bir çalışmadır. Aynı zamanda Kur'an-i Kerim'in dil ve belağat yönünü inceleme yolunda atılan adımlardan birisidir. Söz konusu çalışmamızda Kur'an ayetleri bağlamında hüzün yerlerini ele aldık. Bizi böyle bir konuyu çalışmaya sevkeden neden, kişinin gayret ve vaktini Allah'ın kelamıyla ilişkili bir konuda sarf etmesidir. Yine dilsel icazı incelemek için en iyi alanın Kur'an'nın olduğuna yönelik inancımızdır. Çünkü Kur'an icazın ilk kaynağı olarak sayılır ve o, onu diğer sözlerden ayrılmasını sağlayan en önemli sanat yönlerini kapsamaktadır. Çalışmamızı giriş, iki bölüm ve bir sonuç şeklinde hazırladık. Girişte konunun önemi Kur'an'daki hüzün ayetleri bağlamındaki yeri üzerinde durduk. Birinci bölümde hüzün kelimesinin sözlük ve terim anlamı, hüzün kavramının Kur'an'daki eş anlamlarını inceledik. Ondan sonra Arapçadaki hüznün çeşit, sebep ve üsluplarını irdelemeye çalıştık. En sonda ise hüznün manalarını genel ve özel türleri bağlamında işledik. Bu çalışmamızla aşağıdaki konuları ortaya koymayı amaçlıyoruz: 2- İnsanoğluna inen vahyin en son halkası ve dili Arapça olan Kur'an-i Kerim'e hizmet etmek 3- İnsanın özelliklerinden birisi olan hüzün mefhumunu Kur'an'ının ışığında kullanımını tanımaya çalışmak ve Kur'an'daki yerlerini ortaya koymak 4- Haberi ve inşai bakımından Kur'an'daki hüzün üsluplarını tanımak
Özet (Çeviri)
In reality Holy Koran is a station of stations that attracts researchers, in all times, because the holy Koran is a resource of the information resources, because it is Allah's speech in which includes translation, rhetoric, grammar, philosophical and any other section of science, for any word or letter or movements suit for its place, and goes with the aim too so the researchers and the experts have enough knowledge about the translation or not. The research is a Koranic study. It's a step of the ways of linguistics and rhetoric study of Holy Koran. It's talking about (Grief) through the verses of Koran. The cause of why do I chose to write about this topic, that's my faith in which this topic deserves wasting my time, because it's Allah's speech. Also I believe that the Holy Koran is the best source for knowing miracles of linguistic and tune, and declaring most important sides of talents in which differentiates Allah's speech from normal speeches. The aims in researching this topic are: 1- Serving the Holy Koran that's the last of Allah's speech for Adam's off springs, which got down in the most beautiful type of Arabic language. 2- Declaring the concept of (Grief), that it's a kind human's adjective in Holy Koran, and trying to know the usage and the remaining under the light of Holy Koran. 3- Introducing types of (Grief) in the Holy Koran. 4- Displaying the most important sides linguistic and tune in Holy Koran. In the Moment of preparing this research followed such ways: 1- Collecting verses that talk about (Grief) in Holy Koran. 2- Supported by dictionary books to know meaning of (Grief) and synonyms and linguistic differentiates. 3- Supported by the best books of translation. 93 4- Analyzing the verses of (Grief) in the linguistic way. 5- Supported by some Arabic analyses books, example: ( يف نايبتلا يركبعلا اللهدبع نب نيسحلا نب اللهدبع ءاقبلا يبل ميركلا نآرقلا بارعإ آن رقلا بارعإ ، ) ساحنلل ميركلا The research is divided into two main sections, (Introduction and Conclusion). The introduction talks about the importance of this study and highlight its worth through the verses of sadness in Holy Koran. As for the two sections: The first section revolves around the definition of grief idiomatically and linguistically. Also it includes synonyms of sadness and linguistic differences in the Koran and classification in terms of the word sadness and its synonyms. After that it talks about the methods of sadness in the Arabic language, its causes and types dealt with. But in the second section it states the verses of sadness in the Holy Koran stylistically. This section deals with several key paragraphs like: the two-level structure (wholesale charitable and sentence construction) and rhythmic (fixed rhythm and non-fixed rhythm), also the graphic level. The explanation, rhetoric, linguistic books and dictionaries are referenced of my study. At the end of my study the conclusion and the list of sources and references are addressed. Here of, send my thanks toward my dear teacher and my supervisor Dr. Abdulhadi Timurtash, and thank him for his advises and his scientific forwardness for me, and for his effort about my study, so I pray Allah place him in the Heaven, and bless him.