1923'ten günümüze Türk kamu yönetiminde zihinsel dönüşüm
Mentality shift in Turkish public administration from 1923 to present
  1. Tez No: 426383
  2. Yazar: EMİNE YAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Son yıllarda dünya, ekonomiden siyasete, yönetimden idari yapılanmaya, sanattan kültüre, bilimden teknolojiye kadar neredeyse tüm alanlarda ciddi bir değişim süreci yaşamaktadır. Bu değişim sürecinden etkilenen alanlardan biri de kamu yönetimidir. Kamu yönetimi alanındaki değişim, dünyada onlarca yıllık sürede kazanılan yönetim anlayışını ve uygulamalarını yetersiz hale getirmiş, Türkiye'de bu durumdan etkilenmeye başlamıştır. İnsanlığın ortak tecrübesi ile Türkiye'nin birikimleri üzerine inşa edilen Türk Kamu Yönetimi'nde değişim, bir yeniden yapılanma sürecini ifade etmiş, bu yeniden yapılanma süreci, sadece genel yönetim sistemini değil, devlet, vatandaş, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler gibi toplumun diğer aktörlerini içine alan çok boyutlu bir hale dönüşmüştür. Böylece yönetimde kaçınılmaz hale gelen değişim, zihinleri de etkilemiştir. Yeniden yapılanma sürecinin başlangıç noktasını oluşturan zihinsel dönüşüm, bu çalışmanın mihenk taşı olmuştur. Bu çalışmada, değişim kavramına genel olarak değinilecek, 1923'ten günümüz Türkiye'sine kadar olan siyasi dönemler incelenmekte, yönetim zihniyetindeki değişiklikler sorgulanmakta ve Türk kamu yönetiminde zihinsel dönüşümün önündeki engeller ele alınıp, bu engelleri ortadan kaldırmaya yönelik çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the world is undergoing significant changes in nearly all areas from economy to politics, administration to administrative organization, arts to culture, and science to technology. Public administration is one of the foremost areas affected by these changes that have rendered past administrative approaches and practices – developed over the course of decades around the world – inadequate for dealing with current challenges. The impact of these changes are also being increasingly felt in Turkey. The changes in Turkish Public Administration which has been built upon the experiences gained by Turkey over the years, as well as the collective experiences acquired throughout human history has led to a multi-dimensional restructuring process that encompasses not only the general administrative system, but also all other actors of society, such as the state and its citizens, local administrations, non-governmental organizations and universities. Consequently, these inevitable changes in administration have also had an impact on administrative approaches, and engendered a shift in mentality. This mentality shift, which constitutes the starting point of the said restructuring process, is also cornerstone of this study. This study will provide a general overview of the concept of change, and then evaluate the different political periods from 1923 to the present-day Turkey to examine the shifts in administrative approaches and mentality that occurred in Turkey between these periods. The study will also address the obstacles in front of the mental transformation of Turkish Public Administration, and propose various solutions for removing these obstacles.