Doğanhisar ilçesi nüfus özellikleri, nüfusu korumak ve artırmak için yapılması gerekenler
The characteristics of doganhisar district, what needs to be done to protect the population growth
  1. Tez No: 426388
  2. Yazar: ŞENGÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Doğanhisar, idari yönden Konya'ya bağlı bir ilçedir. İlçenin yüzölçümü 516,8 km2 ve merkez belediye sınırı 93 km2dir. Denizden yüksekliği 1200 m olup, Sultan Dağları en önemli yükseltisidir. Tarihi dönemlerden beri önemli yolların geçtiği bir hat üzerinde yer alan ilçede, karasal iklim hüküm sürer. Birinci dereceden deprem bölgesi içinde yer alır. Arazisi Paleozoik yaşlı ve alüvyonlarla örtülü durumdadır. Toprakları verimli, su potansiyeli yüksektir. Orman alanları bakımından zengindir (%40). Nüfusu 2014 verilerine göre 17.683 olarak sayılmıştır. Nüfusun sürekli azalmasından dolayı kasaba görüntüsünden sıyrılamamıştır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan ilçenin tarım potansiyeli iyi durumdadır. Tahıllar ile sebzeler ve meyveler yetiştirilir. Elma, vişne üretimi önemli yer tutar. Sanayisi ve ticareti gelişmemiştir. Eko-Turizm potansiyeli mevcut olup herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Ulaşım karayollarına dayanır. Nüfus özellikleri bakımından göç veren, yaşlı nüfusu fazla olan ilçede, eğitim ve sağlık koşulları iyi durumdadır. Nüfusu korumak ve geri kazanmak için yapılması gerekenler; tarım ve hayvancılığa yapılacak teşvikler, yeni sulama tekniklerinin uygulanması ile tarımın gelişmesi sağlanmalıdır. Gıda sanayine ait fabrikalar kurulması, turizmin canlandırılması, yüksekokul bölümlerinin artırılması, doğalgazın getirilmesi vb. belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
This research study focuses on Doganhisar, which is a district of Konya. The district covers an area of 516,8 km2 and the central municipality is 93 km2. It has an altitude of 1,200 m and it is the major upgrade of The Sultan Mountain Ranges. The district is located on major roads and it is in the area that is the first degree of earthquake. The land is covered with silt and Paleozoic soil. It has rich and fertile land and the water potential is high. The area is rich is in forests. According to the cencus held in 2014, the district has a population of 17,683. Due to the continuous fall in the population the district could not be stripped from the image of a small town. The economy is based on agriculture and has a high potential of that. The livestock is also in good condition. Also, vegetables, grains and fruits are grown in the area. Apple and cherry production holds an important place. Trade and commerce are not much developed. It has a potential for eco tourism but no work is avaliable right now. Transportation is based on roadways. Emigration is a serious issue in the area but education and health conditions of elderly people are in good condition. What needs to be done to protect the present population and win back; incentives should be given to agricultural and animal raising activities, new irriagation techniques should be developed and spread. The establishment of factories in food industry, revitalization of tourism, improving the college section, the introduction of natural gas and so on.