Türkiye'de metropoliten şehir yönetiminde değişim ve dinamikler: Samsun Büyükşehir Belediyesi örneği
Changes and dynamics of metropolitan city governance in Turkey: Samsun Metropolitan Municipality sample
  1. Tez No: 426389
  2. Yazar: FERHAN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Türkiye'deki metropoliten şehir yönetimi; büyük şehirlerde kentleşmeyle beraber yaşanılan büyük ölçekteki sorunların çözülmesi, yerel nitelikli hizmetlerin daha etkin ve verimli biçimde sunulması amacıyla“büyükşehir belediyesi”olarak hayat bulmuştur. Yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde son dönemde kamu yönetiminde meydana gelen gelişmeler, büyükşehir belediye yönetiminde de değişimi ve yapının yeniden şekillendirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu kapsamda yapılan son yasal düzenlemelerden olan 6360 sayılı Kanun'la Türkiye'deki büyükşehir sistemi idari, mali, siyasi ve kamusal hizmetlerin sunumu bakımından önemli değişikliklere uğramıştır. Çalışmayla Türkiye'de 1984 yılında başlayan ve 6360 sayılı Kanun'la günümüzde sayısı 30'a ulaşan metropoliten şehir yönetim tarihine bakmak; metropoliten şehir yönetimindeki sorunları, değişimi ve bu değişime vesile/sebep olan dinamikleri incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya ek olarak, son dönemde çıkarılan 6360 sayılı Kanun çerçevesinde oluşan yapıyla ilgili olarak Samsun ilindeki belediye yöneticileri üzerinde ampirik bir alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırması, 6360 sayılı Kanun'la metropoliten şehirlerdeki bu dönüşümün, sürecin aktörleri tarafından nasıl değerlendirildiğini, Kanun'dan öncesindeki sorunların çözülüp çözülmediğini, yeni sorunların tespitini ve bu sorunlara getirilebilecek çözüm önerilerini içermektedir. Çalışmada, anket uygulamasından da elde edilen bulgulardan hareketle, 6360 sayılı Kanun'la metropoliten şehir yönetimiyle ilgili olarak birçok yeniliğe ve gelişmeye imkân sağlandığı fakat buna karşın yeni yapının birçok olumsuzluğa/soruna da gebe olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metropolitan cıty governance in Turkey sprang into life as“metropolitan municipality”in order to solve major problems encountered and render local services more effectively and efficiently together with urbanization in major cities. Recent developments occurring in the public administration within the framework of new public management approach have also made necessary for changing and reshaping the structure in the metropolitan municipalities. The metropolitan system in Turkey has undergone significant changes in terms of administrative, financial, political and rendering of public services pursuant to Law No. 6360, which is legislative regulations made in this context. This study was aimed to get a historical overview of metropolitan urban administration, which started in 1984 in Turkey and nowadays reaches to 30 by Law No. 6360, and to investigate the problems, change and the dynamics that lead by this change. In addition to the study, an empirical field research was conducted on municipal managers in Samsun regarding the structure formed pursuant to Law No. 6360 issued lately. Field research contains how this transformation in the metropolitan cities by Law No. 6360 is assessed by the actors of process, whether the problems prior to law are solved, the identification of new problems, and solutions which will be offered to these problems Based on the findings obtained from questionnaire in the study, it has been found that Law No. 6360 provides opportunity for many innovations and developments regarding metropolitan city government, but new structure is possible to pose many negativities and/or problems.