Sınıf öğretmenlerinin 5. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan hoşgörü ve adil olma değerlerine sahip olma boyutunda değerlendirilmesi
The evaluati̇on of the pri̇mary school teachers havi̇ng the value of tolerance and fai̇r i̇n wi̇ch take place i̇n fi̇fth class students' soci̇alsci̇ence schedule
  1. Tez No: 426440
  2. Yazar: İBRAHİM YARAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hızla gelişen dünyamızda insanlar arası iletişim ve etkileşim farklı yönlerde ve yoğunlukta olmaktadır. Bu gelişimi sadece teknolojik ve ekonomik bir ilerleme ve etkileşim olarak algılarsak süreci dar alana hapsetmiş oluruz. Oysaki insanlar ve toplumlar arası birliktelik ve tanınma kültürel, ahlaki ve evrensel değerler boyutunda da olmaktadır. Bu evrensel değerler eğitim-öğretim süreci içerisinde eğitim kurumlarında öğretilmekte ve sosyal hayatta yaşanabilirlik bakımından kendine yer bulmaktadır. Bunun öğretilmesinde ve model olarak örnek alınmasında öğretmenin yeri yadsınamaz. Toplum eğitim sisteminden hakkı gözeten, adil, saygılı, saygın ve hoşgörülü bireyler yetiştirmesini istemektedir. Bu araştırmada da toplumun beklentisine uygun olarak evrensel değerler içerisinde önemli bir yere sahip olan hoşgörü ve adil olma değerleri, öğretmenin bu değerlere sahip olma durumu, öğretmenin kendini algılama düzeyi ve öğrencilerin görüşleri doğrultusunda ele alınmaya çalışılmıştır. Betimselalan çalışmasıolan bu araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Hatay ili merkezinde bulunan 10 ilköğretim okulunda çalışan 5. sınıf öğretmenleri ve öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen nicel veri toplama araçları vasıtasıyla toplanmıştır. Nicel verileri toplamak için 85 öğretmen ve 540 öğrenci örneklemde yer almıştır. Araştırmada öğrenciler öğretmenlerin kendilerine genel olarak adil ve hoşgörü ile yaklaştıklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca öğrenciler eğitim-öğretim süreci içerisinde öğretmenlerini model olarak aldıklarını ve onlardan çok yönlü etkilendiklerini ortaya koymuşlardır. Öğretmenler de kendilerini adil ve hoşgörülü olarak algılamaktadır. ANAHTAR KELİMELER Adil Olma, Hoşgörü, Değer Eğitimi, Sosyal Bilgiler
Özet (Çeviri)
Influention and communacation betveen people happens in different ways and in different density. If we think that this improvement is only a techonogical and economical progression, we limits process. However being together of people and societies and recognizing each other happens in cultural, moral and universial values immension, too. This universial values are tought during education process and they take place in social life. The importance of teacher shouldn't be ignored in teaching these values. They are models for students, society want the system of education to growstudents as fair, respectful, honorable and tolerant persons. In this reaserch, the values of tolerance and being fair which are very important in universial values are tried to be appraised according to teacher is condition of having thes values, teacher is level of perception of himself and toughts of students. In this research, the situation is tried to be examined as it exists. so, it can be said thet it is description. Universe of research in consist of fifth class teachers and students of ten primary school in Hatay in 2012-2013. Findings are gathered by guantitative datum gathering means that are improved by reseacher.85 teachers and 540 students are shown as examples to gather findigs in the research. In the research, students said that their teachers are genarelly fair and tolerant to them. Moreover, students brought up that their teachers are models for them during education. Teachers perceive themselves as fair and tolerant. KEY WORDS Justice, Tolerance, Education of Value, Social Studies