Kronik HBV ve HCV hastalarının metabolik sendrom ile ilişkisi
Association of patients with chronic HBV and HCV with metabolic syndrome
  1. Tez No: 426546
  2. Yazar: SEDA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TANER GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hepatit B ve hepatit C, tüm dünyada yaygın görülen önemli bir kronik karaciğer hastalığı sebebidir. Kronik karaciğer hastalığına yol açtığı gibi, son yıllarda kronik hepatit ve karaciğer yağlanması birlikteliği gündeme gelmiştir. Bu durum, virüsün hepatit yapmanın yanı sıra metabolik değişikliklere de neden olduğunu düşündürmüştür. Literatürün, karaciğer yağlanmasını Metabolik Sendrom (MS)'un hepatik tezahürü olarak göstermesi, HBV ve HCV ile MS ilişkisini dikkat çekici kılmıştır. Bu çalışmada, kronik hepatit B ve hepatit C'nin MS ve komponentleri ile ilişkisini araştırmayı planladık. Çalışmaya 62 kronik hepatit C (erkek/kadın: 22/40) ve 358 kronik hepatit B hastası (erkek/kadın: 219/139) dâhil edildi. Hastaların demografik bilgileri alındı ve sonra serolojik ve biyokimyasal testler yapıldı. Uluslararası Diyabet Federasyonu kriterlerine göre MS tanısı araştırıldı. Hastalarda insülin direnci (IR), Homeostasis model assesment (HOMA) indeksi kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B and hepatitis C, both of which are widely seen globally, are major causes of chronic liver disease. They cause chronic liver disease and recently a relation between chronic hepatitis due to HBV and HCV, and fatty liver has been found. This suggested that hepatitis virus might cause metabolic changes in addition to causing hepatitis. Since fatty liver has been suggested as a hepatic manifestation of Metabolic Syndrome (MS) in various literature, the association of HBV and HCV with MS has become striking. We aimed to evaluate the association of chronic hepatitis B and hepatitis C with MS and its components. Sixty-two patients with chronic hepatitis C (male/female ratio: 22/40) and 358 patients with chronic hepatitis B (male/female ratio: 219/139) were included in the study. The demographic characteristics of the patients were recorded and subsequently serological and biochemical tests were performed. Diagnosis of MS was evaluated according to the criteria of the International Diabetes Federation. Insulin resistance (IR) was defined using the Homeostasis model assessment (HOMA) index.