Otoimmün tiroiditli hastalarda serum adropin, vasküler endotelyal büyüme faktörü, C1q/tümör nekroz faktör ilişkili protein 9, yüksek duyarlıklı C-reaktif protein ve nitrik oksit düzeyleri
Serum adropin, vascular endothelial growth factor, C1q/tumor necrosis factor-related protein 9, high-sensitivity C-reactive protein and nitric oxide levels in patients with autoimmune thyroiditis
  1. Tez No: 426547
  2. Yazar: ESRA ÜLKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN TABUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hashimoto tiroiditi (HT) ve Graves hastalığı (GH) en sık görülen otoimmün hastalıklardır. Son zamanlarda yeni çalışmalarda immün sistemin endotelyal disfonksiyon ve ateroskleroz patogenezinde önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Adropin yeni keşfedilmiş bir peptid olup enerji homeostazı ve endotel fonksiyonlarının regülasyonu ile ilişkilidir. C1q/tümör nekroz faktör ilişkili protein 9 (CTRP9) özgün bir adipokin olup immünmodülatör ve vasküler etkileri vardır. Bu çalışmada, otoimmün tiroid hastalıkları (OİTH) ile adropin, CTRP9, tümör nekroz faktörü-α (TNF-α), nitrik oksit (NO), vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve yüksek duyarlıklı C-reaktif protein (hs-CRP) arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği'nde takip edilen 35 GH'li hastayı, 35 HT'li hastayı ve 35 sağlıklı kişiyi inceledik. Tüm hastalarda ve kontrol grubunda biyokimyasal ve hormonal parametreler değerlendirildi. Adropin, CTRP9, TNF-α, NO ve VEGF analizleri immünoassay kitlerle çalışıldı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, lipid profilleri ve tiroid hormon seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Serum adropin ve hs-CRP düzeyleri GH'li hastalarda sağlıklı kontrol grubuna oranla anlamlı olarak yüksekti (sırasıyla p=0,036 ve p=0,004). HT'li hastalarda adropin seviyeleri kontrol grubuna oranla yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Hashimoto's thyroiditis (HT) and Graves' disease (GD) are the most common autoimmune diseases. Recently, new studies demonstrated that the immune system plays an important role in the pathogenesis of endothelial dysfunction and atherosclerosis. Adropin is a new discovered peptide that associated in the maintenance of energy homeostasis and regulate endothelial function. C1q/tumor necrosis factor-related protein 9 (CTRP9) is novel adipokin that has an immunomodulatory and vascular effects. In this study, we aimed the evaluate association between autoimmune thyroid diseases and levels of adropin, CTRP9, tumor necrosis factor-α (TNF-α), nitric oxide (NO), vascular endothelial growth factor (VEGF) and high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP). We investigate 35 patients with GD, 35 patients with HT and 35 healty controls that were followed by Endocrinology and Metabolism Clinic of Gaziantep University. All patients and control group were evaluated for biochemical and hormonal parametres. Adropin, CTRP9, VEGF, NO and TNF-α analysis was performed with immunoassay kits. There were no statically significant differences between the groups in terms of age, sex, body mass index, lipid profile and thyroid hormon levels. Serum adropin and hs-CRP levels were significantly higher in patients with GD compared with healty controls (p═0,036 and p=0,004 respectively). Although adropin levels were higher than in patients with HT than control subjects, it was not significant.