Böbrek nakli olmuş hastaların hemodiyaliz tedavisi gören hastalara göre depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, depression and quality of life in hemodialysis and renal transplant patients
- Tez No: 426545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM USALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Depresyon ve anksiyete son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hastalarında en sık görülen psikolojik rahatsızlıklardır; greft kaybı, hemodiyalize dönüş ve artmış mortalite ve morbidite gibi olumsuz klinik sonuçlara yol açmaktadır. Depresyon ve anksiyetenin, SBDY hastalarında taramalarının yapılması ve etkin tedavi edilmesi önerilmektedir. Çalışmamızda hemodiyaliz tedavisi gören ve böbrek nakli olmuş hastalardaki anksiyete, depresyon yaygınlığını ve yaşam kalitesi düzeyi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan çalışmamıza, hemodiyaliz tedavisi gören (n:100), böbrek nakli olmuş (n:100) hastalar ve sağlıklı gönüllüler (n:100) dahil edilmiştir. Katılımcılar, sosyodemografik ve klinik bilgi formu, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) Ölçeği ile değerlendirildi. Gruplar yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı açısından benzerdi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Depression and anxiety are among the most common psychologic illness in people with end-stage renal disease (ESRD), have been associated with poor outcomes such as inrcreased graft failure, return to dialysis, morbidity and mortality. Screning and effective treatment of depression and anxiety is recommend in ESRD patients. In this study, we aim to compare anxiety, depression prevalence and quality of life in hemodialysis and renal transplant patients. Patients with ESDR (100 hemodialysis, 100 renal transplant) and control subjects (100) have participated in this cross-sectional study. Participants were assessed by sociodemographic and clinical questionnaires, SF-36 Quality of Life Scale, the Hospital Anxiety and Depression (HAD) scale. Groups had similar distribution in terms of age and gender (p 0.05).