Kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat içerikli bir deneysel adezivin polimerizasyon, antibakteriyel ve bağlanma özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the polymerization, antibacterial and binding properties of an experimental adhesive containing casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate
- Tez No: 932733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER BALKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diş çürüğü, ağızdaki gıda artıkları ve mikroorganizmaların işlevleri sonucu, diş sert dokularının yıkımı olarak tanımlanmaktadır. Diş hekimliğinde yapılan araştırmalar, diş çürüklerinin tedavisinden önce, çürüğün erken dönem teşhisine ve koruyucu tedavilere yoğunlaşmaktadır. Çürüğün erken teşhisi sayesinde, kavitasyon oluşmadan önce diş dokusundaki hasarın geriye döndürülmesi ve demineralize alanların remineralizasyonunun sağlanması mümkündür. Diş çürüğünün tedavisinde tercih edilen restoratif materyaller kadar, kompozit-diş dokusu arasındaki adezyonu sağlayan adeziv rezinin içeriği de önemli bir yere sahiptir. Adeziv rezin ile diş dokularında kimyasal etkileşimler gerçekleşmekte ve adeziv ajan diş sert dokuları üzerinde antikaryojen ve remineralize edici etki gösterebilmektedir. Bu nedenle, yeni çürük önleyici materyallerin geliştirilmesi, çürüğün önlenmesi ve tedavisi önemli bir araştırma alanıdır. Son yıllarda araştırmacılar, restoratif materyalin antikaryojenik ve remineralize edici potansiyelini desteklemek için çeşitli ajanların materyallere dahil edilmesini araştırmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfattır. Kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP), remineralize edici bir ajandır. Bu nedenle bu çalışmada deneysel bir bağlanma ajanına kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat ilave edilmesi sonucu elde edilen materyalin polimerizasyon, antibakteriyel ve bağlanma özelliklerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada herhangi bir çürük, kırık veya çatlak içermeyen, kanal tedavili olmayan 18 adet üst orta keser, 18 adet alt yirmi yaş dişi kullanıldı. Çalışmada kullanılacak olan üniversal adeziv rezin içerisine toz halinde bulunan CPP-ACP, ağırlık ölçümü yapılarak %1'lik ve %3'lük konsantrasyonlarda eklenerek deneysel adeziv rezin grupları elde edildi. Elde edilen bu deneysel adeziv rezinler mikromakaslama bağlanma dayanımı (μSBS) testi, monomer dönüşüm derecesi (DC) ölçümü ve antibakteriyel etkinlik testi, kontak açısı ve yüzey gerilimi ölçümü testi kullanılarak değerlendirildi. Antibakteriyel etkinliklerin değerlendirilmesinde agar difüzyon metodu kullanıldı. Streptococcus Mutans ve Lactobacillus Casei'ye karşı yapılan testte 48 saatin sonunda oluşan inhibisyon zon çapları ölçüldü. Adeziv rezinlerin monomer dönüşüm dereceleri Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR/ATR) ile ölçülen 1608 cm-1 ve 1638 cm-1 dalga boyuna denk gelen absorbans pik değerleri kullanılarak hesaplandı. Mikro makaslama bağlanma dayanımı testi için bir üniversal test cihazı kullanıldı. Temas açısı ve yüzey gerilimi ölçümü testleri için bir optik ölçüm cihazı kullanıldı. Bu testler sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS V23 ve Jamovi V2.3.28 programı aracılığıyla yapıldı. P0,05), %1 CPP-ACP grubu ile %3 CPP-ACP grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür (p0,05). Her bir adeziv rezin grubu kendi içerisinde değerlendirildiğinde bağlanan diş dokusuna göre grupların bağlanma değerleri farklılık göstermiştir (p0,05). Adeziv rezinlerin temas açısı ölçümü ve yüzey gerilimi ölçümü test sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0,05). Çalışmada elde edilen bulgular sonucunda CPP-ACP'nin %1 ve %3 oranında üniversal adezive ilave edilmesi sonucu materyalin bağlanma dayanımında artış, daha yüksek antibakteriyel etkinlik ve polimerizasyonun kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür. Ancak bu konsantrasyonlardaki adezivin etkinliği ileri çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Tooth decay is defined as the destruction of dental hard tissues as a result of the functions of food residues and microorganisms in the mouth. Studies in dentistry focus on preventive treatments and reversing this process by diagnosing it in the early stages, rather than treating tooth decay. With early diagnosis of tooth decay, it is possible to reverse the destruction before cavitation occurs and to ensure the remineralization of demineralized areas. The content of the adhesive resin, which provides adhesion between composite materials and dental tissues, is as important as the restorative materials preferred in the treatment of dental caries. Chemical interactions occur between the adhesive resin and dental tissues, allowing the adhesive agent to exhibit anticarcinogenic and remineralizing effects on the hard dental tissues. Therefore, developing new caries-preventive materials represents a significant area of research focused on the prevention and treatment of caries. In recent years, researchers have been investigating integrating various agents into restorative materials to enhance their anticarcinogenic and remineralizing potential. One such agent is casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate (CPP-ACP), serving as a remineralizing agent. This study aims to evaluate the polymerization, antibacterial, and bonding properties of a material obtained by adding CPP-ACP to an experimental bonding agent. In this study, 18 maxillary central incisors and 18 mandibular third molars without caries, fractures, or cracks, and root canal treatment were used. CPP-ACP in powder form was incorporated into a universal adhesive resin at concentrations of 1% and 3% by weight to create experimental adhesive resin groups. These experimental adhesive resins were evaluated using a micro-shear bond strength (μSBS) test, monomer conversion degree (DC) measurement, and antibacterial activity test. The agar diffusion method was used to evaluate antibacterial activity. In the test against Streptococcus Mutans and Lactobacillus Casei, inhibition zone diameters formed at the end of 48 hours were measured. The degree of monomer conversion of the adhesive resins was calculated using absorbance peak values corresponding to 1608 cm-1 and 1638 cm-1 wavelengths measured by Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR/ATR). A universal testing machine was used for the micro shear bond strength test. Statistical analysis of the data obtained from these tests was performed using IBM SPSS V23 and Jamovi V2.3.28 programs. P0.05), while a statistically significant difference was observed between the 1% CPP-ACP group and 3% CPP-ACP group (p0.05). The bonding values differed between the groups according to the tooth tissue (p0.05). According to the test results of contact angle and surface tension measurement, there was no significant difference between the groups (p>0.05). As a result of the findings obtained in this study, it was observed that the addition of CPP-ACP at 1% and 3% to the universal adhesive resulted in an increase in the bond strength of the material, higher antibacterial activity, and an acceptable level of polymerization. However, the effectiveness of the adhesive at these concentrations should be supported by further studies.