Evaluation of the surface roughness and microhardness of three bulk fill nonflowable resin composites in comparison to one conventional resin compsite after polishing with different polishing systems
Farklı cilalama işlemlerinden sonra üç akışkan olmayan bulk fill kompozit rezin ile geleneksel kompozit rezinin karışlaştırmalı olarak yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertliğin değerlendirilmesi
- Tez No: 426594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERSOY, PROF. ASIM MÜBİN SOYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konservatif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı 3 tane akışkan olmayan bulk-fill kompozit rezin ile 1 geleneksel kompozit rezinin farklı cilalama sistemleri ile cilalandıktan sonra karşılaştırmalı olarak yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertliklerinin değerlendirilmesidir. Tüm kompozit rezin çeşitlerinden toplam 96 örnek hazırlandı: SonicFill (Kerr), X-tra Fil (Voco), Tetric N-Ceram Bulk Fill (Ivoclar Vivadent) and Filtek Z250 (3M/ESPE). Her bir kompozit rezinden 24 örnek, temiz plastik kalıpların (10mm diameter × 4mm depth) içine konarak elde edildi, bulk fill kompozitler kalıplara tüm derinlik boyunca bir tabakada yerleştirilirken geleneksel kompozit olan Filtek Z250 (3M/ESPE) kalıplara tabakalama şeklinde yerleştirildi. Örnekler daha sonra şeffaf strip band ile kaplandı ve onunda üzerine mikroskop camı konularak LED ışık cihazı (Bluephase Style, Ivoclar Vivadent) kullanılaeak 20 sn boyunca (>1000 mW/cm2 ) ışık gücü ile sertleştirildi. Örnekler hazırlandıktan hemen sonra 24 saat 37°C deiyonize suda bekletildi. Daha sonra her bir kompozit rezinden örnekler rastgele 3 ayrı gruba ayrıldı (n= 8) ve birinci grup control grubu olarak bilirlendi diğer ikinci ve üçüncü gruptaki örnekler sırasıyla 600 ve 1200 grid silikon karbit zımparalama kağıdı ile su altında zımparalama cihazı ile cilalandı ve daha sonra bir grup Sof-Lex XT Discs (3M/ESPE) ile diğer grup ise PoGo (Dentsply/Caulk) cilalama sistemleri ile cilalandı. Yüzey pürüzlülüğü profilometre ile mikrosertlik ise dijital mikrosertlik cihazı ile hesaplandı. Verilerin değerlendirilmesinde: Cilalama sistemlerinin ve kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik üzerindeki etkisi ve aralarındaki ilişikinin değerlendirilmesinde çift yönlü ANOVA testi kullanıldı; cilalama sistemlerinin karşılaştırılmasında T testi kullanıldı. Ikiden fazla bağmsız grup arasındaki ortalama farklar değerlendirilmesinde tek yönlü ANOVA testi, ikiden fazla bağmsız grup arasındaki medyan farklar değerlendirilmesinde kruskall-wallis testi kullanıldı. Genel anlamlılık gözlendiği durumlarda çoklu karışlaştıranların incelemesinde ikili çoklu karışlaştırma testlerinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study was to evaluate the surface roughness and microhardness of three bulk fill nonflowable resin composites in comparison to one conventional resin composite after polishing with different polishing systems. A total of 96 specimens were prepared from all of the resin composite types used: SonicFill (Kerr), X-tra Fil (Voco), Tetric N-Ceram Bulk Fill (Ivoclar Vivadent) and Filtek Z250 (3M/ESPE). 24 specimens from each type, which were fabricated by inserting the resin composite material into a clear plastic split mold (10mm diameter × 4mm depth), for the bulk fill resin composites the mold was filled in one increment to the full depth; while, the conventional resin composite Filtek Z250 (3M/ESPE), it was inserted incrementally into the mold. The specimens were then covered with a transparent matrix strip and microscopic glass slide on the top, then the light curing procedure was made using LED light curing unit (Bluephase Style, Ivoclar Vivadent) for 20 seconds with light intensity of (>1000 mW/cm2 ). Immediately after the fabrication the specimens were stored in deionized water at 37°C for 24 hours. After the storage period, the specimens from each resin composite type were randomly divided into three groups (n= 8), one group was left intact to be used as control; whereas, the other two groups were wet grounded with 600 and 1200 grit silicon carbide papers respectively using a polishing machine, and each group was then assigned to one of the polishing systems used, Sof-Lex XT Discs (3M/ESPE) and PoGo (Dentsply/Caulk). The surface roughness was measured with a profilometer and the microhardness (VHN) was measured with a digital microhardness tester. The data were analyzed by: Two-way ANOVA test was used to determine the effect of resin composite material and polishing system on the surface roughness and microhardness, and the interaction between them; Two independent samples T test was used for comparison between the polishing systems; One-way ANOVA test was used to test the mean difference between more than two independent groups; Kruskall-Wallis test was used to test the median difference between more than two independent groups; when the overall significance was observed, pairwise post-hoc tests were used to compare between the multiple comparisons.