A study investigating usage of vitamin B supplementation and current serum vitamin B levels of elderly patients with chronic diabetes mellitus resided in almshouse
Yaşlı bakım evinde ikamet eden kronik diyabet hastalarının B vitamini kullanımı ve serum B vitamini düzeyleri arasındaki ilişkinin incelendiği bir araştırma
- Tez No: 426595
 - Danışmanlar: DR. MÜZEYYEN NAZLI ŞENCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eczacılık ve Farmakoloji, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Pharmacy and Pharmacology, Geriatrics
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Epidemiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diabetes Mellitus (DM) dünya genelinde en çok gözlenen kronik hastalıktır. Diyabete bağlı komplikasyonların B vitamini eksikliği sonucunda ortaya çıkabileceği ve B vitamini kullanımının diyabetik nöropati semptomlarını azalttığını gösteren çalışmaların olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada yaşlı bakım evinde ikamet eden kronik diyabet hastalarının B vitamini kullanımı ve B vitamini düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Darülaceze Kayışdağı Kampüsü'nde Mayıs – Eylül 2012 döneminde gerçekleştirilen çalışmanın verileri karışık metot yöntemi ile elde edildi. Veri filtreleme tekniği ve hasta memnuniyetinin ölçümlendiği nöropati semptomu değerlendirme form uygulaması diyabetli 110 yaşlı sakin için uygulandı. Otomasyon sisteminden, veriler çekilerek demografik özellikler ve serum vitamin B12, folik asit ve HbA1C düzeylerindeki değişiklikler incelendi. Araştırmaya katılanların üçte ikisi erkek, ortalama yaşları ise 69'dur.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is one of the most common chronic diseases worldwide. It is assumed that diabetic complications can occur as a result of vitamin B deficiency and B vitamins can alleviate some symptoms of diabetic neuropathy. The main aim of this study is to investigate the relationship between vitamin B supplementation and the current serum vitamin B levels in elderly. The study was conducted in Darülaceze Almshouse Kayışdağı Campus and was continued from May 2012 to September 2012. Within the scope of mixed method, data filtering technique and Neuropathic Symptoms & General Satisfaction of Patients Assesment Form were applied to 110 elderly with diabetes. By using data filtering technique from the automation system, demographic characteristics and changes in the serum vitamin B12, folate and plasma HbA1c levels of 110 elderly with diabetes were investigated. A majority of the population (2/3) were males in an elderly population with mean 69 years of age. There is no significant difference in HbA1C levels in patients the ones using and not using vitamins (p>0.05). However, significance exists in terms of B12 and folic acid designated by Mann Whitney U test. Also, Wilcoxon Test had been used to explore the statistical differences between the evaluations before and after treatment. No significant difference has been found for HbA1c and Folic acid values (p>0.05).