KTÜ Farabi Hastanesi'nde takip edilmiş olası ve teyitli COVİD-19 hasta verilerimiz
Possible and confirmed COVİD-19 patients data at KTU Farabi Hospital
- Tez No: 754407
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Yeni koronavirüs hastalığı 2019, kısaltmasıyla Covid-19, şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüsü 2'nin (SARS-CoV-2) neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olarak tanımlanmıştır. Ülkemizde ilk vakanın 11 Mart 2020 tarihinde görülmesinden bu yana, alınan tüm tedbir ve yapılan uygulamalara rağmen vaka sayısı ve ölümler hızla artmaya devam etmiştir. Devam eden bu süreçte hastanemize ait vakaların değerlendirilmesi, epidemik ve klinik özelliklerinin tespiti ile bulgularımızın literatüre kazandırabilmesi adına bu araştırma planlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya 11 Mart 2020 ile 11 Mart 2021 tarihleri arasında Farabi hastanesi, Göğüs ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'nda takipli hastalar dahil edildi. Çalışmamız tek merkezli, retrospektif, kesitsel, tanımlayıcı bir gözlem çalışması olarak tasarlandı. Çalışmaya 18 yaş üzerindeki, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği rehbere göre olası vaka tanımına uyan olgulardan moleküler yöntemlerle SARS-CoV-2 saptanan ve/veya toraks BT bulguları ile Covid-19 pnömonisi lehine değerlendirilen hastalar dahil edildi. Çalışmanın primer sonlanımı Covid-19 şüpheli hasta havuzunda, Covid-19 tanısı konulmuş hastalarda mortalite ve morbidite durumu değerlendirilmesi, ikincil sonlanım ise hastalığın bir olay-zaman analizi ile değerlendirilerek tüm sürecin ve süreci etkileyen ilişkili klinik durumların ortaya koyulmasıdır. BULGULAR: Çalışmada 1497 hastanın verileri analiz edildi. Hastaların ilk semptomdan hastaneye yatışlarına kadar geçen süre ortanca değeri 6 gün, taburculuğa kadar geçen süre ortanca değeri ise 11 gün olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The Novel Coronavirus Disease-2019 (Covid-19), is defined as a contagious respiratory disease caused by Severe Acute Respiratory Syndrome-Coronavirus-2 (SARS-CoV-2). Despite widespread precautions and health policies, the number of cases and deaths related to the Coronavirus has been increased drastically since the March 11, 2020, when the very first case detected in Turkey. This research is organized not only to examine the cases related to our hospital but also to determine the epidemic and clinical features of our findings and to bring them to the literature. MATERIAL and METHOD: The base of this study is constituted by the monitored patients at the Farabi Hospital, Department of Chest Diseases and Infectious Diseases, from March 11, 2020 through March 11, 2021. This research is designed as a single-center, retrospective, cross-sectional, descriptive observation study. Patients over 18 years old with Turkish nationality who were found to have SARS-VoV-2 by moleculer methods and who were evaluated in favor of Covid-19 pneumonia with thorax CT findings, are included in the study. Both mentioned methods are among to the possible case definition methods for Covid-19 according to the guideline set by the Ministry of Health. The primary outcome of the study is to evaluate the mortality and morbidity status in patients diagnosed with Covid-19 who are the part of a pool consist of patients with possible Covid-19 indicators. Moreover, the secondary outcome is to evaluate the disease with an event-time analysis and to reveal not only the whole process but also the associated clinical conditions affecting the process. RESULTS: The median value of the time from the first symptom to the hospitalization of the patients was 6 days and the median value of the time to discharge was obtained as 11 days.