Konsantre edilmiş büyüme faktörünün dental implant primer stabilizasyonu üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of concentrated growth factor's effects on dental implant's primer stability
  1. Tez No: 426627
  2. Yazar: ÇAĞAŞAN PİRPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÇANDIRLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Diş kayıpları hastalarda fasiyal estetiğin bozulmasının yanısıra çiğneme ve konuşma problemine de neden olur. Bu kayıplar konvansiyonel protezlerle rehabilite edilebilecek olsa da bu protezlerin fonksiyonel olarak yeterli olmaması durumunda hastalar implant destekli protezlere ihtiyaç duyar. Canlı kemik ile yük taşıyan implant arasındaki direkt yapısal ve fonksiyonel bağlantıya osseointegrasyon denir. Osseointegrasyon prosesinde büyüme faktörlerinin ve ekstraselüler matriksten salınan iyileşmeyi sağlayıcı moleküllerin önemi büyüktür. Çalışmada implant için hazırlanan sokete ve implant yüzeyine hastanın kendi kanının santrifüjü sonucu elde edilen KBF (Konsantre Edilmiş Büyüme Faktörü) uygulanmıştır. İmplant kavitesine KBF uygulamasıyla büyüme faktörü ve iyileşme mediatörlerinin bölgeye daha hızlı gelmesi sağlanarak osseointegrasyon prosesinin daha erken dönemde başlaması, böylelikle osseointegrasyon prosesi için beklenen sürenin kısaltılması amaçlanmıştır. Maksilla anterior bölgede diş kaybı bulunan 12 hasta üzerinde çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubunda hazırlanan implant kavitesinin duvarları implant yerleştirilmeden önce KBF membran ile örtüldü, kontrol grubunda ise konvansiyonel implant uygulaması yapıldı. Rezonans frekans analizi ölçümleri OstellTM cihazı ile ISQ olarak intraoperatif ve postoperatif 1. hafta ve takip eden 4. haftada yapıldı. Dönemler arasındaki ISQ değer farklılıkları değerlendirildi.Yapılan ölçümler sonucunda kontrol grubunda ilk 4 hafta ISQ değerlerinde düşüş gözlenirken, çalışma grubunda hafif yükselme görüldü.
Özet (Çeviri)
Tooth loss can cause problems in the chewing and speech as well as the deterioration in the patient 's facial aesthetics. Although these losses can be rehabilitated with conventional prostheses , patients need to implant supported dentures as the lack of adequate functional status of these prostheses. Osseointegration was originally defined as a direct structural and functional connection between ordered living bone and the surface of a load-carrying implant. Growth factors and recovery molecules relaesed from extracellular matrix are great importance in the process of osseointegration. İn this study we applied CGF (Concentrated Growth Factor) which is obtained from patient's blood centrifugation in socket that prepared for implant placement and implant surface. We proposed that by appliying of CGF in implant cavity and implant surface provide growth factors and healing mediators arrive the area of implant more quickly and process of osseointegration start earlier, thus reduce waiting time for osseointegration process.Twelve patient with tooth loss on maxillary anterior region include in this study. In study group, CGF membrane placed in implant cavity before implant placement and in control group implant was placed with conventional technique. Resonance frequency measurements (RFA) were made by OsstellTM ISQ intraoperatively and on the post-operative 1st week and the following 4th week. We have evaluated the ISQ value differences between the periods. In control group result of measurements, ISQ values were decrease and in study group, ISQ values were slightly increased during four week.