Generalize agresif periodontitiste cerrahi olmayan tedavi ile birlikte uygulanan sistemik spiramisin tedavisinin klinik etkinliğinin incelenmesi
The evaluation of clinical efficiency of systemically spiramycin combined with nonsurgical treatment in patients with generalized aggressive periodontitis
- Tez No: 426626
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, generalize agresif periodontitisli (GAP) bireylerde tüm ağız diş yüzey temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi (TAKYD) ile kombine uygulanan spiramisin (SPİ) tedavisinin klinik periodontal parametrelere olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, yaşları 20 ile 37 arasında değişen (yaş ortalaması 26±4.74) 25 GAP'lı birey dahil edildi. Bireyler sadece TAKYD uygulanan kontrol grubu ve TAKYD'ye ilave spiramisin uygulanan (TAKYD+spiramisin) SPİ grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen bireylerin periodontal cep derinliği (CD), klinik ataçman düzeyi (KAD), gingival indeks (Gİ), kanama indeksi (Kİ) ve plak indeksi (Pİ) ölçümleri kaydedildi. Tüm klinik parametreler, her iki grupta başlangıçta ve TAKYD işlemi sonrası 1. ve 3. ayda ölçüldü. Kontrol ve SPİ grubunun başlangıç klinik periodontal parametre bulguları değerlendirildiğinde; gruplar arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar gözlenmedi. Gruplar arası klinik parametre değerleri karşılaştırıldığında; 1. ay CD, KAD ve Gİ değerleri ve 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of spiramycin therapy in combination with full mouth scaling and root planning (FMSRP) on clinical periodontal parameters in individuals with generalized aggressive periodontitis (GAP). Twenty-five systemically healthy patients with GAP, 20 to 37 years of age (mean 26±4.74), were included in the study. Patients were divided into 2 groups; the control group which received only FMSRP therapy and the SPİ group which received FMSRP therapy combined with spiramycin (FMSRP+Spiramycin). Probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP) and plaque index (PI) values were measured at baseline, 1 and 3 months after treatment. No significant differences were found in clinical parameters at the baseline with the control group and SPİ group (p>0.05).