İş sağlığı ve güvenliğinde psiko-sosyal faktör olarak mobbing: Ofis çalışanları üzerinde bir araştırma
Mobbing as a psychosocial factor in occupational health and safety: A study about office workers
  1. Tez No: 426640
  2. Yazar: GAMZE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, mobbing ile iş sağlığı ve güvenliği kültürü kavramları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde çalışma ve iş kavramı, ikinci bölümünde ise iş sağlığı ve güvenliği ile güvenlik kültürü, üçüncü bölümde psikososyal risk faktörleri kavramları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde mobbingin gelişimi, konu hakkında dünyada ve ülkemizde yapılan bazı araştırmalar, Leymann'ın mobbing tipolojisi, mobbingin aşamaları, etkileri ve ortaya çıkma nedenleri ile önlemleri ve mobbing ile ilgili hukuki maddelere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Leymann'ın tipolojisi dikkate alınarak ofis çalışmalarında mobbing davranışları değerlendirilmiş, bu değerlendirmeye ek olarak iş güvenliği kültürü ölçülmüştür. Yine son bölümde kişiyi çalışmaya yönlendiren amaçlar sorgulanmış, bu sebeple farklı sektörlerden personeller ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing and occupational health & safety cultures evaluated in this study. In the study of the first section work and labor terms, at the second section health & safety culture and safety culture, at the third section psychosocial risk factor terms explained. At the fourth section given place to progress of mobbing, some surveys about topic in our country and the World, Leymann's mobbing typology, phases & effects &reasons and measures of mobbing, and legal clauses about mobbing. In the last section, mobbing activities examined at office works accordance to Leymann's mobbing typology, additional to this study occupational safety culture examined. Again at the last section intents that drive person to work examined, so different sectors chosen for that reason.