Hipermarket mağazalarda maliyetleme teknikleri yönetim şekli
Administrative and costing techniques at hypermarkets
- Tez No: 42669
- Danışmanlar: PROF.DR. M. CELALEDDİN ATAMANALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HİPERMARKET MA?AZALARDA MALİYETLEME TEKNİKLERİ ve YÖNETİM ŞEKLİ Eşref DEMİRCİ Danışman : Profesör Dr. M. Celaleddin ATAMANALP Jüri : Türkiyede son yıllarda gözlenen sosyo ekonomik gelişmelere paralel olarak, perakendecilik sektöründe önemli değişmeler olmuştur. Söz konusu değişimi yansıtmak amacı ile çalışmamızda, hipermarket mağazalarda maliyetlerine teknikleri ve yönetim şekilleri araştırılmıştır. Bu amaçla ülkemizde faaliyeti devam eden yerli ve yabancı ortaklı yedi adet hipermakete ait bilançolar ve yönetim şekilleri, geriye dönük verilerle karşılaştırmalı olarak, değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Özellikle çalışmamızda bilançoların ve yönetim şekillerinin ortak noktaları belirlenmiş, bir yandan örnek bir bilanço üzerinde maliyeti etkileyen unsurlar analiz edilmiştir. Maliyet hesaplarında direkt ve endirekt maliyetleme tekniklerinin uygulamada ağırlık kazandığı, bir çok maliyetin dağıtımında, satış hasılatına göre dağıtım yapılabildiği tesbit edilmiştir. Diğer yandan aynı kuruluşların yönetim şekillerindeki ortak noktalar belirlenip, tartışılmış; neticede yönetimin yönetim kurulu ve ona bağlı hiyerarşik düzeyde yoğunlaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ADMİNİSTRATİVE SYSTEMS AND COSTİNG TECHNİGUES AT HYPERMARKETS Eşref DEMİRCİ Supervisor : Prof. Dr. M. Celaleddin ATAMANALP Members of Jury There have been singificant changes in retail trade sector paralel to the social and economic developments recently observed in Türkiye. In this study, administrative systems and costing technigues have been invistigated at hypermarkets in order to reflect those changes. To reach my aim, all balance - sheeks and administrative systems of seven currently running hypermarkets with retprospective data. The common points of balance sheets and administrative systems, have been determined on the other hand, the factors affecting the cost have been analysed in respect to a sample balance sheet. It has been found out that direct and indirect costing technigues have gained imparatance in practice according to selling profit. Accordingly, the common points of those same institutions have been pointed out and discussed. It has been observed that the administrative body is organized into a hierarchy through administrative boart and its sub-comiktes.