Akut pankreatitli hastalarda INOS geni Rs2297518 polimorfizmi bir risk faktörü mü?
Is INOS gene Rs2297518 polymorphism a risk factor for acute pancreatitis patients
- Tez No: 426692
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÜSKÜDAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Akut pankreatit genellikle hafif seyretmesine rağmen hastaların %15-20'sinde şiddetli seyretmektedir. Etyolojisindeki nedenleri ağırlıklı olarak safra kesesi taşları ve alkoldür. Patogenezi net aydınlatılamamıştır. Nitrik Oksit Sentetaz geni ekspresyonu sonucu oluşan Nitrik Oksit inflamatuvar olaylarda önemli bir role sahiptir. Indüklenebilir Nitrik Oksit Sentetaz geni polimorfizmi farklı ırklarda farklı hastalıklarla ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı akut pankreatit ve Indüklenebilir Nitrik Oksit Sentetaz geni rs2297518 polimorfizmi arasındaki ilişkiyi ve akut pankreatitte risk faktörü olup olmadığını araştırmaktı. Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde vaka-kontrol çalışması olarak 99 akut pankreatitli hasta ve 99 sağlıklı bireyde Indüklenebilir Nitrik Oksit Sentetaz gen polimorfizmi real time polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile araştırıldı. Bulgular: Indüklenebilir Nitrik Oksit Sentetaz geni rs2297518 polimorfizmi A allel veya AA genotip taşıyan hastalar G alel veya GG taşıyan hastalar ile kıyaslandığında daha yüksek akut pankreatit riskine sahipti, fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (P=0.06, OR=1.57 %95 (0.98-2.50) ve P=0.08, OR=2.96 %95 (0.88-9.98)). Ayrıca erkeklerde A allelini taşıyanlar anlamlı bir akut pankreatit riskine sahipti (OR =2.41; 95% 1.07-5.41, P=0.03). Ek olarak, AA genotipi taşıyan bireylerde PDW değeri diğer genotipleri taşıyanlara göre daha düşük olarak saptandı (P=0.03). Sonuç: Indüklenebilir Nitrik Oksit Sentetaz geni rs2297518 polimorfizmi A alleli ve AA genotipi akut pankreatit riskini arttırmaktadır. Indüklenebilir Nitrik Oksit Sentetaz geni rs2297518 polimorfizmi ile akut pankreatit arasındaki ilişkinin aydınlatılması için bağımsız çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Object: Although acute pancreatitis has a usually relatively mild clinical course, 15-20 % of patients have a severe course. In etiology, the causes of acute pancreatitis are predominantly cholelithiasis and alcohol. The pathogenesis of acute pancreatitis is unclear. Nitric oxide the product of the Inducible Nitric Oxide Synthetase expression, has a major role in inflammatory events. Inducible Nitric Oxide Synthetase gene polymorphisms have been associated with different disease in different races. The purpose of this study was to determine correlation between Inducible Nitric Oxide Synthetase gene rs2297518 polymorphism and acute pancreatitis and whether a risk factor for acute pancreatitis. Method: Inducible Nitric Oxide Synthetase gene polymorphism was investigated in a case–control study of 99 patients with acute pancreatitis and 99 healthy persons by using a real-time polymerase chain reaction in the Çukurova University, Faculty of Medicine. Results: The patients carrying A allele or AA genotype had a higher risk of acute pancreatitis when compared with those carrying G allele or GG genotype, but was not statistically significant (respectively, P=0.06, OR=1.57 95% (0.98-2.50) and P=0.08, OR=2.96 95% (0.88-9.98)). Moreover, male patients carrying A allele had a significant risk of acute pancreatitis (OR =2.41; 95% 1.07-5.41, P=0.03). Additionally, the patients carrying AA genotype had a lower PDW value than the patients carrying other genotypes (P=0.03). Conclusion: The results of this study showed that Inducible Nitric Oxide Synthetase gene polymorphism A allele and AA genotype increase the risk of acute pancreatitis. Further independent studies are necessary to clarify the association between Inducible Nitric Oxide Synthetase gene rs2297518 polymorphism and acute pancreatitis.