Effect of leonardite and nitrogen applications on pepper (Capsicum annuum L.) plant growth
Leonardit ve azot uygulamalarının biber (Capsicum annuum L.) bitkisi gelişimine etkisi
  1. Tez No: 426725
  2. Yazar: KHADIJAH MUHAMMAD ALI RASUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma leonardit kaynağının, leonardit ve azot dozlarının biber bitkisinin gelişimine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada iki farklı lenardit kaynağı, dört farklı leonardit dozu (0, 0.6, 1.8 ve 2.4 g kg-1) ve üç farklı azot dozu (0, 120 ve 240 mg kg-1) üç yinelemeli olarak kullanılmıştır. Sonuçlar, leonardit kaynağının ve dozlarının bitki fiziksel parametrelerini istatistiksel olarak etkilemediğini, bir leonardit kaynağının bitkilerin P içeriğini arttırırken diğerinin ise bitki Mg içeriğini arttırdığını ortaya koymuştur. İki leonardit kaynağı da bitki Fe içeriğinde değişimlere yol açmıştır. Toprakta verimi en sınırlayıcı besin maddesi olduğu düşünülen azotun toprağa uygulanması hem bitki fiziksel parametrelerinde hem de bitki azot içeriğinde önemli istatistiksel artışlara neden olmuştur. Bu çalışmadan elde edilen veriler çalışmada kullanılan leonardit kaynaklarının kimyasal gübrelere bir alternatif olmadığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study was performed to measure effect of two different commercial leonardite sources, leonardite doses, and nitrogen applications on pepper plant growth. Two leonardite sources, four leonardite doses (0, 0.6, 1.8 and 2.4 g kg-1), and three doses of nitrogen fertilizer (0, 120 and 240 mg kg-1) with three replications were used in this research. The results showed that leonardite sources and doses did not affect measured plant physical parameters, while one leonardite source improved significantly plant P uptake, and the other affected plant Mg uptake. Both leonardite sources significantly affected plant Fe uptake. Nitrogen applications, however, significantly increased measured plant parameters by improving plant nitrogen, which was probably the most limiting nutrient in the soil. The data suggest that leonardite sources used in this study should not be considered as an alternative to chemical fertilizers.