Yaz budaması ve sonbahar azot uygulamasının kiraz ağaçlarının vegetatif ve generatif gelişimi üzerine etkisi
The effects of summer pruning and fall nitrogen application on the vegetative and generative development of sweet cherry trees
- Tez No: 426724
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada yaz budaması ve sonbahar azot uygulamasının 0900 Ziraat çeşidi kiraz ağaçlarında bazı vegetatif ve generatif gelişme özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Yaz budaması (hasattan sonra) yıllık sürgünlerin vegetatif tomurcukların üstünden ve altından olmak üzere 1/3 ve 1/2 oranında kısaltılması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Sonbaharda yaprak dökümünden önce üç hafta aralıkla iki kez olmak üzere ağaç başına toplam 62.5 g düşük biüretli üre yapraklara püskürtülmüştür. Deneme kapsamında sürgün ve spur yaprakları ile çiçek tomurcuklarının azot içeriği belirlenmiş, çiçek tomurcuğu ağılığı, spur başına düşen yaprak sayısı, ortalama spur yaprak alanı ile en büyük spur yaprak alanı ölçülmüş ve ayrıca bir ve iki yaşlı dalların birim uzunluğuna düşen çiçek tomurcuğu ve sürgün tomurcuğu ile bir yaşlı dallarda açan çiçek ve meyve sayıları, meyve tutma oranı ile meyve ağırlığı saptanmıştır. Yaz budaması ve üre uygulanan ağaçlarda çiçek tomurcuklarının azot içeriği çiçek tomurcuklarının kabarma döneminde tanık ağaçlarınkine oranla daha yüksek bulunmuştur. Yaz budaması ve üre uygulaması birlikte uygulandığında çiçek tomurcuklarının iriliğinde artış olmuştur. Çekirdek sertleşme döneminde spur yaprakların azot içerikleri yaz budaması ve yaz budaması + üre uygulaması yapılan ağaçlarda daha yüksek bulunmuştur. Bir ve iki yaşlı dallardaki çiçek tomurcuğu sayısı yaz budaması ve üre uygulamalarıyla artış eğilimine girmiştir. Bir yaşlı dallarda açan çiçek sayısı ile meyve tutumu uygulamalar tarafından olumlu etkilenmiştir. Bir yaşlı dallardaki meyve ağırlıkları yaz budaması ve üre uygulamalarından fazla etkilenmemiş olmakla birlikte iki yaşlı dallardaki meyve ağırlıkları tanık ağaçlarınkine göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of summer pruning and fall nitrogen application on the vegetative and generative developments of sweet cherry cv 0900 Ziraat trees. The Summer pruning was done by cutting the annual shoots 1/2 and 1/3 of their lenghts either upper or lower side of the vegetative buds. In the autumn, before leaf fall a total of 62.5 g / tree of low biuret urea was sprayed two times at three weeks interval to the trees. In the experiment the following measurements were done: N contents of shoot and spur leaves as well as fruit buds; the number of spur leaves, mean spur leaf area and the size of biggest spur leaf; the number of fruit buds on the one-year- old shoots and the number of fruit spurs on the two-year-old branches; the number of flower buds and fruit numbers as well as fruit set and fruit weights on the one-year-old shoots. The N contents of summer pruned and urea sprayed trees were higher during the bud sweeling period than that of control trees. Summer pruning combined with the urae application increased the fruit bud size. The N content of spur leaves during the pit hardening period on the summer pruned plus urea received trees were higher than that of control trees. The both treatments tented to increase the number of fruit buds and fruiting spurs on the one- or two-year- old branches, respectively. Also the number of flowers and fruit seet on the one- year- old branches were positively affected by both treatments. The treatments did not affect the fruit weights on the one-year-old branches, however, the fruits on the two-year-old branches.was found heavier than those of control trees.