Aspir tohumu küspesinin yumurta tavuklarının genel performansı ve yumurta iç-dış kalite özelliklerine etkisi
The effects of safflower seed meal on the general performance and egg internal-external quality traits of laying hens
  1. Tez No: 426726
  2. Yazar: HÜSEYİN KUŞTİMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇALIŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, aspir tohumu (Carthamus tinctorius L.) küspesinin (ASTK) tavukların performans parametreleri, yumurta kalite özellikleri, yumurta sarısı yağ asitleri ve kolesterol oranına etkileri incelenmiştir. Tesadüf parsellerine göre dizayn edilen araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu'na ait kümeste yürütülmüştür. Çalışmada, farklı oranlarda ASTK içeren altı muamele grubunun (%0, 3, 6, 9, 12 ve 15) her birinde 12'şer tekerrür olmak üzere, 43 haftalık yaşta toplam 72 adet kahverengi yumurtacı Lohmann ırkı tavuk yer almıştır. Yem ve su ad libitum olarak verilmiş, günlük toplam aydınlatma süresi 16,5 saat olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of safflower (Carthamus tinctorius L.) meal (SFM) on changes in performance parameters, egg internal-external quality characteristics and egg yolk fatty acid profiles, yolk cholesterol ratio in laying hens were examined. The research design was a completely randomized design and conducted in Research Unit of the Kahramanmaraş Sütçü Imam University, Experimental Animal Local Ethic Committee. The treatments were represented by six diets with increasing levels of inclusion (0, 3, 6, 9, 12 and 15%) of SFM and each group has twelve replications. Each replication has one laying hen and 43 weeks old 72 laying hen were used in study. Unlimited water and feed were given. Including daylight total daily illumination time of 16.5 hours.