Dikey bahçe tasarım ve uygulama ilkelerinin dünya ve Türkiye örnekleri doğrultusunda incelenmesi
Investigation on the application and design principles of vertical garden according to the world and Turkey applications
- Tez No: 426730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
21. yüzyılın en büyük sorunlarından birisi olan kentleşme; yapı alanları ve nüfus artışı gibi olumsuzluklarla birlikte birçok çevre sorununa da neden olmaktadır. Kentsel yeşil alanların azalması ve yaşanan çevre sorunları dikey bahçe kavramının geliştirilmesine zemin hazırlamıştır. Dikey bahçeler cephe duvarlarının sistemler yardımı ile çeşitli bitki türleri ile kaplanması olarak tanımlanmaktadır. Dikey bahçelerin kentlerde yeşil alan miktarını artırmanın yanı sıra ses ve ısı izolasyonu, enerji verimliliği, hava kalitesini iyileştirme, ısı adası etkisini azaltma, estetik görünümleri ile insan psikolojisine olumlu katkı yapma gibi işlevlere sahiptir. Dikey bahçelerin sürekli bakım zorluğu, maliyet, bilgi ve bilinç eksikliği gibi faktörler sadece estetik amaçlı kullanılmasına zemin hazırlamakla birlikte uygulamaların da yaygınlaşmasına engel olmaktadır. Bu çalışma dikey bahçelerde tasarım ve uygulama kriterlerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda literatür taraması, yurtdışı yurtiçi tüm çalışmalar irdelenerek dikey bahçeler olumlu, olumsuz her yönü ile irdelenmiş, bileşenleri ve çeşitleri ortaya konmuş, uygulama ve tasarım ilkeleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye ve Dünya'daki dikey bahçe uygulamaları tasarım ve uygulama ilkeleri açısından karşılaştırılarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urbanization, one of the biggest problems in 21st Century, cause many environment problems such as structure areas and population increase. While the decreasing urban green areas causes many environment problems, it provides a basis for developing vertical garden. The vertical gardens are defined as covering facade walls with using various plant species by systems. The vertical gardens not only increase green areas at urbans but also have some functions such as sound and heat isolation, energy productivity, improvement of air quality,the effect of heat island reduction, aesthetic appearance, and positive contribution for human psychology. The factors of the vertical gardens such as constant maintenance diffuculty, cost, lack of knowledge and conscious just provide aesthetic purpose using and they prevent diffusion of applications. This study was researched for the determination of the vertical garden design and criteria of application. Within this scope, it has been determined that the vertical gardens' positive and negative in every aspect, and that their components and types were presented, and that application and design principles. In the result of this study, it was presented suggestions with comparing applications of the vertical gardens at our country and foreign countries in terms of design and application principles.