Kahramanmaraş kent merkezinde et tüketim analizi
Analysis on meat consumption at city centre of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 426731
  2. Yazar: OĞUZHAN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünyanın en önemli sorunlarından olan açlık ve dengesiz (sağlıksız) beslenme, hızla artan nüfusa paralel olarak her geçen gün daha da büyümektedir. Dünyanın batısı obezite ile mücadele ederken, diğer yandan doğusu ve özelliklede üçüncü dünya ülkelerinde açlıkla mücadele bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Günümüzde eğitim seviyesi yükselen toplumların buna bağlı olarak bilinçlenmesi, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenmeye olan ilgiyi gün geçtikçe artırmaktadır. Yüksek kalitede bir beslenme, aynı zamanda zihinsel ve fiziksel gelişimi de beraberinde getirmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli koşullarından biri, insan vücudunun ihtiyacı olan proteini, yağı ve karbonhidratı dengeli bir şekilde almaktır. Bu bağlamda et, önemli bir hayvansal protein kaynağı olarak insan sağlığı için oldukça önem arz etmektedir. Son yıllarda et tüketimini arttırmaya yönelik çabaların yanında, tüketicilerin et tüketim alışkanlıklarının da belirlenmesi sağlıklı beslenme adına büyük bir öneme sahiptir. Et tüketim davranışlarının bölgesel ve özellikle yöresel olarak saptanması, tüketicilerin et çeşidi, etin işlenmesi ve sunumu gibi konularda tercihlerinin belirlenmesinin yanı sıra üretim strateji ve hedeflerinin tespit edilmesi açısından da oldukça önemlidir. Çalışmanın amacı, Kahramanmaraş kent merkezinde dana, keçi, koyun, tavuk ve balık eti tüketimi, tercihleri, tüketim şekilleri ve tüketici kararlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Araştırmada kullanılan veriler Kahramanmaraş kent merkezinde farklı sosyoekonomik gruplarda yer alan 384 kişi ile yüz yüze anket uygulaması yoluyla sağlanmıştır. Bu veriler, tanımlayıcı istatistikler, çoklu doğrusal regresyon ve lojistik regresyon modellerinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, tüketicilerin %83,6'sı dana etini, %64,3'ü keçi etini, %80,7'si koyun etini, %94,8'i tavuk etini, %84,6'sı ise balık etini tükettikleri tespit edilmiştir. Bireyin dana eti tüketim miktarı 0,477 kg/ay, keçi eti tüketim miktarı 0,275 kg/ay, koyun eti tüketim miktarı 0,398 kg/ay, tavuk eti tüketim miktarı 0,860 kg/ay ve balık eti tüketim miktarı ise 0,344 kg/ay olarak tespit edilmiştir. Talebin gelir ve fiyat esneklikleri sırasıyla kırmızı et için 0,85/-1,67, dana eti için 0,61/-1,39, keçi eti için 0,97/-2,51, koyun eti için 0,73/-1,44, tavuk eti için 0,51/-0,20 ve balık eti için 0,57/-1,00 olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulgularının, politika uygulayıcıları ve sektörde faaliyet gösteren firmalar için önemli bilgiler sağlaması beklenmektedir. Bu bilgilerin, ilgili firmaların pazarlama stratejilerini ve hedef tüketici kitlelerini revize etmelerinde önemli bir yol gösterici unsur olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Among the most significant problems in the world, hunger and malnutrition (unhealthy dietary) are increasing day by day in parallel to the rapid-increase of population. While the west of the world fight against obesity, on the other hand, at the east of the world and particularly in the third world countries fighting against obesity has become a way of life. Today, following raise of awareness of the societies with increasing level of education, the interest in healthy life and dietary is also increasing with each day passing. A high-quality nutrition enables the mental and physical development also. One of the most important factors of healthy and balanced nutrition is to take protein, fat and carbohydrate balanced that human body needs. In this context, meat has an high significance in terms of human health as an essential source of animal protein. Recently, beside the efforts to increase the meat consumption, termination of the consumers' habits of consuming meat is of high importance for healthy nutrition. Establishing the habits of consuming meat regionally and especially locally is also highly significant not only in determining the consumers' preference on meat type, meat processing and presentation but also for determining the production strategies and goals. Purpose of the study is to establish the consumption of calf, goat, sheep, chicken and fish meat, preferences, consumption habits and the factors affecting consumer decisions in the city centre of Kahramanmaraş. Data used in the research were obtained through face-to-face survey with 384 people being in different socio-economic groups in the city centre of Kahramanmaraş. These data were analysed using the descriptive statistics, multiple linear regression and logistic regression models. According to the analysis results, it was found out that among the consumers, 83,6%, 64,3%, 80,7%, 94,8%, 84,6% consume calf meat, goat meat, sheep meat, chicken meat and fish meat, respectively. Individual consumption was calculated as 0,477 kg/month for calf meat, 0,275 kg/month for goat meat, 0,398 kg/month for sheep meat, 0,860 kg/month for chicken meat 0,344 kg/month for fish meat. Income and price flexibilities of demand are 0,85/-1,67 for red meat, 0,61/-1,39 calf meat, 0,97/-2,51 goat meat, 0,73/-1,44 sheep meat, 0,51/-0,20 chicken meat 0,57/-1,00 fish meat, respectively. The research findings are expected to provide policy implementers and firms being active in the sector with significant information. It is thought that these information will be an important guiding factor for relevant firms to revise their marketing strategies and target consumer population.