Doğu Iğdır Ovası'nda doğal çevre sorunları
Natural environmental problems eastern Iğdır plain
  1. Tez No: 72741
  2. Yazar: METE ALIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksik Lisans Tezi Doğu Iğdır Ovası'nda Doğal Çevre Sorunları Mete ALİM Danışman: Yrd.Doç.Dr. Mustafa GİRGİN 1998-Sayfa: 110 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Mustafa GİRGİN Yukarı Araş Çöküntüsü Havzası'nın geniş bir bölümünü meydana getiren Iğdır Ovası, Doğu Anadolu Bölgesi' nin Erzurum-Kars Bölümü'nde yer alır. Araştırma sahası olan Doğu Iğdır Ovası Taşburun Köyü yakınlarındaki lav akıntılarından, D.Ü.Ç. binalarının bulunduğu Ateştepe'ye (855 m.) kadar uzanan 281 km2.lik bir sahayı kaplamaktadır. Dünyamız özellikle son yüzyılda artan çevre sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Sahamızda etkili olan rüzgâr erozyonu, çoraklık, taban suyu yükselmesi ve kuraklık gibi doğal çevre sorunları bunlardan bir kaçı olup doğal ve beşerî çevreyi tehdit etmektedir. Yörenin jeolojik, jeomorfolojik, hidrojeolojik özellikleri ile iklim ve bitki örtüsü özellikleri yukarıda sayılan sorunların ortaya çıkması ve gelişmesi için oldukça uygundur. Bunlara beşeri çevrenin rolü de eklenince sorunlar oldukça ağırlaşmaktadır. Problemli sahalarda uzun yıllardan beri önemli çalışmalar yapılmaktadır. D.S.İ.'nin drenaj çalışmalarını yaptığı arazilerde Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından tesviye ve kimyasal-yıkama ıslah çalışmaları yapılmaktadır (1998). Ayrıca Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü tarafından mevcut bitki örtüsünü koruma ve geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir. Doğu Iğdır Ovası'nda, 30 bin ha.dan fazla bir arazide drenaj ve çoraklık, 13 bin ha. dan fazla bir arazide ise rüzgâr erozyonu ile mücadele edilmektedir. Yöre halkının %45.inin topraksız olup, erozyon yerleşmeleri ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Bunlara kuraklık sebebiyle ciddi bir su temini sorunu da eklenince konunun önemi daha iyi anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS NATURAL ENVIRONMENTAL PROBLEMS IN EASTERN İ?DIR PLAIN Mete ALİM Supervisor: Asistanst. Prof. Mustafa GİRGİN 1998; PAGE : 110 Jury: Asistanst Prof. Mustafa GİRGİN İğdır plain, making the large part of upper Aras depository area, is located in Erzurum-Kars area of Eastern Anatolian Resion. Eastern İğdır Plain, included as the area of investigation, occupies an area of 281 squaere kilometers from lava flows near Taşburun Village to Ateştepe by D.Ü.Ç. buildings. The world is face to face with increasing enviromental problems especially in recent years. In the area of investigation some of then are wind erosion, nakedness, rise of ground water and deroght; these remain as a threat to humen and natural environment. The geological, geompphologicial, hidrogeolocial charecteritics of the area and its climate as well as plant cover make it easier for the emergence and increase of these problems. With the addition of human factor, the problems get worse. Some important work have been carried out in the problematic areas for years. Govermental efforts for drainage as well as chemical purification development works have been carried out (1997). The research insititute keeps on its work for heeping and improving vegetation. The works included an area of drainage in an. Area more than 30.000 acres; and wind erosion in an area more than 13.000 acres. 45% of the population has no land and settlements on lands with erosion threaten human health. The addition of water problem due to drought makes it easier to see the significance of the matter.