Kur'an-ın dünya hayatına bakışı ve dünya-ahiret münasebeti
The Quran's reference to the world life and world life-hereafter relation
  1. Tez No: 42675
  2. Yazar: ŞEHMUS DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ KUR*AN*IN DÜNYA HAYATINA BAKIŞI VE DÜNYA ÂHİRET MÜNASEBETE Şehmus DEMİR Danışman : Prof. Dr. Hüseyin Avni ÇELİK 1995, SAYFA: 78. Jüri : Prof. Dr. Hüseyin Avni ÇELİK Kur'an'ın dünya hayatına bakışı ve dünya hayatının âhiretle münasebeti, insanın dünya hayatındaki yaşam tarzını belirlemesi yönünden önem arzetmektedir. İslam, dünya ile çelişkileri olmayan bir dindir. İnsanı tek boyutlu olarak ele alıp, tek yöne ağırlık vermeyi telkin eden dinlerin aksine İslam, insanı dünya - âhiret; ruh - beden; madde - mana bütünlüğü içerisinde ele alıp konumlandırmıştır. Bu bütünlük anlayışıyla insan, yukarıda belirtilen, birbirine zıt gibi görünen uçların birini elde edebilmek amacıyla diğerini yok etme zorunluluğu ile karşı karşıya kalmaz. Tevhid anlayışının esas olması nedeniyle İslam, ferdin bireysel ve toplumsal tüm davranışlarını düzenleme yetkinliğine sahiptir. Bu nedenle dünyevî - uhrevî; dinî - dünyevî; ruhî - bedenî gibi ayırımlar veya bunlardan sadece birinin alınması tevhid anlayışına zıt olacağından, böyle bir yaşam tarzı İslam tarafından kabul görmez.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis THE QURAN'S REFERENCE TO THE WORLD LIFE AND WORLD LİFE - HEREAFTER RELATION Şehmus DEMİR Supervisor : Assoc. Prof. Dr, Hüseyin Avni ÇELÎK 1995, Page: 78. Jury : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin Avni ÇELİK The Quran's reference to the world and world life - hereafter relation has a great importance, it determines the man's life style and it's position in this world. islam is a religion which has no contradictions with the world life. Unlike the old and new testaments that initiate man as a one dimensional, islam handles man in the unity of temporal - spiritual. Within this unity, the man does not have to ignore one extreme to gain the other extreme, which are seemed to be contrast that painted out above. As the unity of God is fundamental, the individuals attitudes both, individually and socially. Further, islam seeks to guide man in all walks of life: Spiritual, temporal, individual and collective, in this context, islam has bearing every aspect of life without distinction of spiritual, temporal or hereafter and here - and - now