Sosyo-ekonomik düzey ile kendini gerçekleştirmenin bazı boyutları arasındaki ilişkiler (zamanı iyi kullanma, desteği içten alma, kendini kabul edebilme ve başkaları ile yakınlık kurabilme)
  1. Tez No: 42674
  2. Yazar: ŞENKAYA ÖREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin, sosyo ekonomik düzeyi ile“Kendini Gerçekleştirme”nin bazı boyutları arasındaki ilişki araştırılmıştır.“Kendini Gerçekleştirmelin ”Zamanı İyi Kullanma“, ”Desteği İçten Alma“, ”Kendini Kabul Edebilme“ ve ”Başkaları ile Yakınlık Kurabilme“ boyutlarının saptanmasında, E.Shostrom tarafından geliştirilen ve Kuzgun'un Türkçe'ye uyarladığı ”Kişisel Yönelim Envantari“ ile araştırmacının geliştirdiği sosyo-ekonomik düzeyi belirleyen ”Anket Formu“ kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 2. sınıfında okuyan 85 kız ve 168 erkek olmak üzere toplam 253 denek oluşturmuştur. Araştırmada, deneklerin cinsiyeti, sosyo-ekonomik düzeyi, ailede birey sayısı ve uzun süre yaşanan yerleşim biriminin, ”Zamanı İyi Kullanma“, ”Desteği İçten Alma“, ”Kendini Kabul Edebilme“ ve ”Başkaları ile Yakınlık Kurabilme“ boyutlarına etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ÂBSTRAC In this work work the relationship between some,“Self-Actualization”dimensions and social-economic levels of Erzurum Atatürk University students are examined. In determining the dimensions of“Self-Actualization”which are“Time competence”“Inner Directed Support”Self-Acceptance“ and ”Capacity for intimate contact“, we used the ”Manual for The Personal Orientation Inventory“, developed by E.Shostrom (translated, by Y. Kuzgun into Turkish) and the inquity from showing the social-economic level. The Inguity was made upon 253, subjects of whom 85 were female and 168 male subjects. All of them were subjects in the second class of Atatürk University Faculty of Science and Letters In the inquinty effect of the subjects' sex, his/her social-economic level, the number of individuals in his/her family, and the place where he/she lived upon ”The Conpetence“, ”Inner Dricted Support“ ”Self-Acceptance“ and ”Capacity for Intimate Cantact“ were examined.