Kur'an'da mutluluk
Happines in the Qur'an
  1. Tez No: 62488
  2. Yazar: HASAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEVKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, Kur'an-ı Kerim1 e göre mutluluğun ma hiyeti, dünya-ahiret mutluluğunun kaynakları ve elde edilme yollarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. I. bölümde, tarih boyunca mutlulukla ilgili görüş ve düşünceler genel hatlarıyla ele alınmış, böylece islam düşün cesindeki mutlulukla ilgili ortaya koyulan görüşlerle muka yese yapabilme imkanı sağlanmıştır. I I. bölüm ise, tamamen Kur'an-ı Kerim çerçevesindeki dünya ve ahiret mutluluğuna tahsis edilmiş, ağırlıklı olarak Kur 'an' m dünya hayatına ve dünya mutluluğuna bakışı irde lenmiştir. Tüm bunlardan yola çıkılarak, Kur' an 'm öngördü ğü dünya mutluluğunun içeriği, kaynakları ve tezahür şekille rinin tesbitine çalışılmıştır. Ayrıca dünya mutluluğunun kaynakları bağlamında ele alman“ilâhi rahmet”,“sünnetullah”ve“fıtrî potansiyeller”' in, mutluluğun oluşmasındaki önemli katkıları detaylı bir şekilde incelenmiştir. III. bölümde ise“Mutluluğun Ahlâkî Temelleri”baş lığı altında topladığımız ahlâkî erdemler, ayetler ve hadis ler ışığında ele alınmış, bu erdemlerin, dünya ve ahiret mut luluğunu oluşturmadaki önemli rolleri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümü ise, Kur 'an- Kerim 'in hedeflediği ancak günümüz müslümanlarının ihmal ettiği dünya ahiret mutluluğu dengesinin temini üzerinde yapılan bir değerlendirmeyi i- çermektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of study are to present the nature of the happiness in this world and hereafter, and the attaining ways of it. In the first section, the main thoughts and viewes related to happiness throughout the history are stuied,and thus the islamic thought concerning happiness is compared with the other schools of thought. In the second section, the Qur'anic viewes of happi ness of this world and the next world are examined. In this context, the content of happiness the Qur'an demands, its sources, and its manifestations are examined. In the context, of the happiness of the world, the contributions of the mercifulness of God, the laws of God, and the innate poten tials are discussed in detail. In addition, the next world, the life of the next world, the ways of attaining the happi ness of the hereafter and its requirements are analyzed. In the third section, the ethical dimensions of happiness which contain ethical virtues are addressed and and their roles on attaining the ways of these happiness are focused. In the last section, conclusion, the balance of the happiness of this world and the next world the Qur'an demands and most of Muslims in our time unfortunately neglect is evaluated.