Eritropoetin (EPO) kullanan ve kullanmayan diyaliz hastalarında hematolojik parametrelerin incelenmesi
Investigation of parameters of dialysis patients who take eritropoetin (EPO) or not
- Tez No: 426752
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemo ve periton diyalizine giren hastalarda değişik nedenlere bağlı anemi sıklıkla görülmektedir. Aneminin nedenleri arasında epo düzeyi eksikliğinin görülmesi oldukça sık olmakla birlikte bazı hastalarda aneminin dirençli olduğu da izlenmektedir. Bu olgularda hepcidin düzeylerinin de irdelenmesi ile kronik hastalık anemisinin de bu hastalardaki anemi nedenleri arasındaki yerinin araştırılması düşünülmektedir. Biz de hastaları hematolojik parametreler açısından geniş olarak irdeleyerek bu hastalarda oluşabilecek anemi nedenlerini araştırmayı düşündük. Bunun için rutin hematolojik parametrelerin yanı sıra Parathormon, Folat, B12 vit, soluble transferin reseptörü (sTfR), epo, hepcidin-25, crp ve alüminyum düzeylerine bakılması amaçlandı. Bunun için hastanemiz Nefroloji Diyaliz ünitesinde takip edilen 18 (hemo ve periton) hastası 12 kontrol olgusunda belirtilen parametrelerin araştırılması için uygun şekillerde kan alındı. Düzenli olarak eritropoetin idame tedavisi alan hastalar ile almayanlar arasında hematolojik parametrelerin büyük kısmında fark görülmediği bu anemik hastaların Epo tedavisinden fayda gördükleri izlendi. Bununla beraber Epo alan ve almayan hastalar arasında MCH (ortalama eritrosit hemoglobini) ve RDW (eritrositlerin dağılım genişlikleri) düzeyleri açısından fark anlamlıydı. Buna göre Epo alanlarda eritrosit ortalama hemoglobin düzeylerinin daha yüksek bulunduğu ve eritrositlerin dağılım genişlikleri düzeylerinin düşük bulunduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak Epo alımının bu hastalarda aneminin giderilmesinde etkin olduğu düşüncesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The anaemia connected to different reasons is often seen to the patients who go into hemo and peritonaeum dialysis due to chronic kidney failure. It is quite frequent to see lack of epo level among reasons of anaemia, in addition to this, it is observed that anaemia is so tough for some patients. With the examining hepcidin level in these findings, it is worried about searching the place of chronic disease anaemia among the reasons of anaemia to these patients. We thought investigating the reasons of anaemia which may occur to these patients with examining broadly the patients about haematologic parameters. It is aimed to see along with routine haematologic parameters; parathormone, folote, B12 vit, receptor of soluble transfere (sTfR), Epo, hepcidin – 25, crp, and the level of aliminium. For searching the parameters stated in 12 control features, it is taken blood from 18 hemo and peritonaeum patients who are observed in the Unity of Nephrology Dialysis of our hospital in appropriate ways. It is found out that there is no difference about the lange part of haematological parameters between the patients who take erythropoietin treatment regularly and the patients who don't take. In addition, these anaemic patients benefit from Epo treatment. Notwithstanding, the variation of MCH and RDW level between who take Epo and who do not take Epo was significant. According to this, it was observed that the level of eritrosit average haemoglobin was higher among whom take Epo, and the RDW levels were low. As a result, it is of the opinion that taking Epo is efficient for these patients about removing the anaemia.