Türkiye'de spiritüalist felsefe -ilk temsilciler-
  1. Tez No: 42677
  2. Yazar: NEŞET TOKU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKİYE'DE SPİRİTÜALİST FELSEFE -İlk Temsilciler- Neşet TOKU Danışman : Doç. Dr. Mehmet AKGÜN Jüri : Doç. Dr. Mehmet AKGÜN Nihai realitenin ya da realitenin temelinin ruh olduğunu kabul etmek manasındaki spiritüalizm esas itibariyle materyalizmin karşıtı olan bir düşüncedir. Descartes ile birlikte Batı felsefesinde görülen bu doktrinin düalist ve monist olmak üzere iki farklı tezahürü vardır. Aslolan bu iki şekil ise de düalist görüşün Bergson ile başlayan modern görünümünü de bunlara eklemek yanlış olmayacaktır. Spiritualist felsefenin Türkiye Toplumunda da bir karşılığı vardır. Bu felsefenin beliriş süreci de 19. yy. da. başlayan modernizasyonun Türkiye'ye materyalist düşünceleri ithaline tekabül eder. Yani Türkiye'de spiritualist felsefe, materyalizme bir aksülamel olarak doğmuştur. Spiritualist felsefenin Türkiye toplumunun düşünce geleneğinde karşılığı bulunmakla birlikte, Batı felsefesinin etkisiyle benimsenen Bergsonizm şeklindeki modern görünümünün ithal yollu mevcudiyeti de bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOCTORATE THESIS THE SPIRITUALISTIC PHILOSOPHY IN TURKEY -The Firs Representatives- Neşet TOKU Adviser: Asso Prof. Mehmet AKGÜN Jury : Asso Prof. Mehmet AKGÜN Spiritualism, in the sense of accepting that reality's or ultimate reality's bensis is spirit, is actually the opposite thought of materialism. This thought to be seen in the western philosophy with Descartes has two different occurances a dualist and monist. Although what is basic is these two thoughts, it will not be wrong to add the modern appearence of the dualist opinion beginnig with Bergson to the above mentioned althoughts. There is a counterpart of spiritualistic philosophy in Turkish society also. The occurance duration of this philosophy meets modernisation's importing the materialistic thoughts to Turkey in the 19 th. century. It means that spiritualistic philosophy was born as a reaction to materialism in Turkey. Although spiritualistic philosophy has a counterpart in Turkish thought convention, the import evidence of its modern looking as Bergsonism, which is admitted by the effect of the western philosophy is also a reality.