Ecotourism planning and development using remote sensing and GIS techniques: A case study for the Duhok area, Northern Iraq
Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi tekniklerini kullanarak ekoturizm planlaması ve gelişimi: Duhok, Kuzey Irak için örnek bir çalışma
- Tez No: 426778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemi Tekniklerini kullanarak Duhok Bölgesinde Ekoturizm Planlaması ve Gelişimine ilişkin yeni bir yol haritası ortaya koymaktadır. Duhok, Irak'ın en kuzey ucunda Kürdistan Bölgesinde yer almaktadır. Dağlık bir alana sahiptir. Yükseltiler, deniz seviyesinin 377 metreden başlayıp 1953 metreye kadar çıkmakta, kuzeye ve kuzeydoğuya doğru uzanmaktadır. Topografik olarak Duhok şehri, aralarından iki nehir geçen üç dağ ile kuşatılmış sarp bir vadi ile dikkat çeker. Topografik özellikler ve doğal drenaj şekilleri, Duhok şehrine muhteşem bir manzara kazandırmaktadır. Normalleştirilmiş fark bitki indeksi (NDVI) hesaplamasında, Exelis ENVI 5.1 yazılımının yanı sıra ERDAS Imagine 2014 yazılımı kullanılarak, geçtiğimiz son 16 yıl (1999-2015) içersinde, arazi kullanımı ve arazi örtüsündeki değişimin, tespit edilmesi için Landsat 7 (ETM+) görüntüleri kullanılmıştır. Ayrıca, ESRI ArcGIS 10.2 yazılımı kullanılarak sayısal arazi modeli için gerekli eşyükselti eğrisi, eğim, bakı ve kabartma haritaları ASTER 30 m global sayısal yükseklik modeli (GDEM) kullanılmıştır. Arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişimi doğruluk analizi kabul edilebilir sonuçlar vermektedir. Coğrafi konum, iklim, yüzey şekilleri, su kaynakları, bitki kuşağı, güneye bakan yamaçlar ve tarihi alanlar, Duhok bölgesinde başarılı turizm projeleri için en iyi yerleri seçmede en önemli faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
This study presents a new plan for the development of ecotourism in the Duhok area using remote sensing and geographic information system (GIS) techniques. The Duhok area is located in the Kurdistan region at the uppermost northern end of Iraq. It is characterized by a mountainous terrain. Elevations range from 377 m to 1953 m above sea level, and increase generally toward the north and northeast. The Duhok city is marked topographically by an east-west trending valley that bounded by three mountains, with two rivers pass through it. The topographical features and natural drainage patterns offer a wonderful view of the Duhok city. The Landsat 7 (ETM+) images were used in the analysis of change detection in land use / land cover (LU/LC) over the past 16 years (1999 - 2015) using the ERDAS Imagine 2014 software, as well as in the calculation of normalized differential vegetation index (NDVI) using the Exelis ENVI 5.1 software. The ASTER 30 m global digital elevation model (GDEM) was used in the digital terrain analysis to generate the contour, slope, aspect and hillshade maps using the ESRI ArcGIS 10.2 software. The accuracy assessment of the land use / land cover (LU/LC) classification indicates acceptable results. The geographical location, climate, landforms, water resources, vegetation zones, south-facing slopes and historical sites are the most important factors in choosing the best places for successful tourism projects in the Duhok area.